Dodatkowe światła na kufrze

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
rob1s
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: śr wrz 18, 2019 1:59 pm
Imię: Robert
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Dodatkowe światła na kufrze

#1 Post autor: rob1s »

Witam
Dorobiłem sobie dodatkowe światła na kufrze centralnym. Światła oparte są o taśmy LED umiejscowione pod czerwonymi plastikami. Na krótko jak podepnę pod akumulator to ładnie świecą zarówno światła do jazdy, jak i światła STOP. Ale mam dylemat. Nie jestem zbyt biegły w elektronice i zastanawiam się jak te taśmy będą działały przy włączonym silniku. chodzi mi o to, że taśma LED jest na 12V, przy wyłączonym silniku akumulator ma 12V z małym haczykiem, ale po włączeniu silnika napięcie w układzie powinno być ok 14-15V. Jak to się przełoży na pracę taśm LED? I czy zanim wepnę to wszystko w instalację motocykla to nie byłoby wskazane wlutowanie jakiegoś układu stabilizującego napięcie (tylko do tych taśm) na poziomie 12V?
Jeśli tak, to co trzeba wlutować ?
Może ktoś przerabiał ten temat i ma już gotowe rozwiązanie?

Awatar użytkownika
PEPE64
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 992
Rejestracja: czw cze 22, 2017 11:45 pm
Imię: Piotr
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: 51.717457, 19.228985

Re: Dodatkowe światła na kufrze

#2 Post autor: PEPE64 »

Są scalone stabilizatory napięcia, ale do poprawnej pracy potrzebują trochę wyższej wartości niż 14 V.
Możesz też zastosować zwykłe diody prostownicze, jeśli tak się obawiasz o te taśmy.
Spadek napięcia na złączu diody, wynosi 0.6V. Więc cztery sztuki w szereg, powinny załatwić sprawę przy pracującym silniku.
Motorynka Romet 50, WSK 175 Kobuz, WSK 175 Perkoz, Pannonia 250, CZ350 ((6V), CZ350 (12V), Jawa 350TS, Suzuki Savage LS650, Honda Transalp 600, Honda Varadero 1000.

Awatar użytkownika
Pegaz
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 389
Rejestracja: śr sty 04, 2017 10:33 pm
Imię: Paweł
Marka motocykla: Yamaha
Model: Super Tenere 1200
Lokalizacja: Międzyborów

Re: Dodatkowe światła na kufrze

#3 Post autor: Pegaz »

Ja mam już kilka lat tak zrobione pozycje i stop w centralce. Na światła stop dałem ,,mocniejsze" taśmy led. Podłączyłem bezpośrednio do instalacji elektrycznej tylnej lampy, oczywiście dałem kostki żeby można było sprawnie rozłączać/podłączać.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”