Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Kudlaty
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 11
Rejestracja: wt lis 04, 2014 9:12 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2006

Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

#1 Post autor: Kudlaty »

Mam prośbę. Czy ktoś mógłby mi napisać czy mam dobrze podłączone światła?

Tak świecą mijania:
http://i59.tinypic.com/2z83nyf.jpg

Tak świecą drogowe:
http://i62.tinypic.com/9vdv0o.jpg

Jak widać drogowe świecą znacznie niżej i bliżej ale za to szerzej. Mijania walą prawie w kosmos, mimo że mam ustawione możliwie najniżej jak się da. Tak ma być? Dla mnie to trochę nielogiczne.

mury
Uczy się jeździć
Posty: 55
Rejestracja: pt sie 08, 2014 9:36 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2007

Re: Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

#2 Post autor: mury »

Chyba masz rację, mi światła mijania świecą jak twoje długie, krótko ale szeroko. Ale to chyba łatwo sprawdzić, żarówki są 2-włóknowe jak światła stopu.

Kudlaty
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 11
Rejestracja: wt lis 04, 2014 9:12 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2006

Re: Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

#3 Post autor: Kudlaty »

Dzięki Mury.

Powiem tak...
3 dni szukania rozwiązania, przekopywania zdjęć, filmów jak powinny świecić światła w Varaderce, szukania śrub regulacyjnych (prócz tej pod kloszem), grzebania w książce serwisowej, w akcie desperacji ;) gdy zapisałem się na forum w poszukiwaniu odpowiedzi - olśnienie! Gość od którego kupiłem moto odwrotnie żarówki wsadził i lustro odbijało w dół wysyłając całe światło w kosmos. Zamontowałem odwrotnie (a myślałem że się nie da) i nareszcie widzę gdzie jadę :)

Tadaaaam! Mission Complete.
Będzie dla potomnych.

Pozdrowienia :)

mury
Uczy się jeździć
Posty: 55
Rejestracja: pt sie 08, 2014 9:36 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2007

Re: Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

#4 Post autor: mury »

Sprawdziłem dzisiaj i nie miałem racji, u mnie światła świecą tak jak na twoich zdjęciach, tylko tak jak piszesz odwrócone o 180 st.

Awatar użytkownika
damian
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 404
Rejestracja: sob wrz 13, 2014 10:18 pm
Marka motocykla: Honda
Model: varadero 125 xl
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Pszczółki

Re: Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

#5 Post autor: damian »

No właśnie ja w tej sprawie. Jedna żaróweczka mi się tylko żarzyła i wszystko rozebrałem teraz już jest dobrze ale pojawiło się pytanie. Jako, że mijania są słabsze to świecą "na około" i odbijane są przez całe lustro lampy. Ale co z drogowymi? Czy lustro żarówki ma kierować strumień w górę czy w dół? Logicznie myśląc to jak żarówka świeci w górę to lustro górne odbija światło w dół i analogicznie jak świeci w dół to lustro lampy odbija światło w górę. Czy logicznie kombinuję? To teraz jak ma być? Lustro lampy ma obijać z góry czy z dołu? Mi wydaje się, że z góry.

Kudlaty
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 11
Rejestracja: wt lis 04, 2014 9:12 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2006

Re: Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

#6 Post autor: Kudlaty »

U mnie jest tak:
Mijania: świeci się żarnik z lusterkiem. Lusterko jest pod żarnikiem, odbija światło w górę reflektora, a ten z kolei na drogę przed moto.
Drogowe: świeci się żarnik bez lusterka. Cała moc ;) idzie na całe lustro - świeci wyżej czyli dalej.

Edit:
Nie mogę znaleźć grafiki dla żarówki takiej jaką mam, ale u mnie światła działają wg poniższej:
Obrazek
Ostatnio zmieniony śr lut 25, 2015 9:13 pm przez Kudlaty, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
damian
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 404
Rejestracja: sob wrz 13, 2014 10:18 pm
Marka motocykla: Honda
Model: varadero 125 xl
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Pszczółki

Re: Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

#7 Post autor: damian »

U mnie działa już w ten sam schemat. I muszę przyznać, że wcale nie jest tak tragicznie z tym oświetleniem jak to niektórzy opisują. Podejrzewam, że mają właśnie pozamieniane kabelki albo żarówki odwrotnie.

Dla potomnych.

Żarówka do oprawki pasuje tylko w jednym położeniu i nie da się jej odwrotnie włożyć. Za to oprawka żarówki może być odwrócona o 180 stopni. Montując oprawkę żarówki w kloszu musimy ustawić ją podłączeniami (przewodami) do dołu. Należy jeszcze wcześniej sprawdzić, czy obie żarówki świecą tak samo. Czyli czy nie świeci w jednej żarnik mijania a w drugiej żarnik drogowych, co świadczy o zamienionych przewodach. (niebieski i biały).

Zielony przewód podłączony z boku żarówki to masa.

Jeżeli żaróweczka się tylko żarzy to znaczy, że brakuje masy. Najczęstszą przyczyną jest albo zerwany przewód albo (tak jak było w moim przypadku za bardzo zgnieciony uziom w oprawce żarówki. Można go wyprostować przy pomocy małego wkrętaka. Tylko delikatnie. Musi tylko zdecydowanie stykać się z trzonkiem żarówki.

To chyba tyle. Jak coś Wam jeszcze wpadło do głowy to dopiszcie. Kiedyś może się komuś przydać.

Awatar użytkownika
Gregory840
Uczy się jeździć
Posty: 54
Rejestracja: wt gru 30, 2014 5:26 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kołobrzeg, Mielenko
Kontakt:

Re: Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

#8 Post autor: Gregory840 »

Urwał nać!!! O dzień za późno przeczytane :(
Moje żarówki świeciły również w kosmos (wyszło przypadkiem jadąc wieczorem bo za dnia kto by się tam światłami przejmował) i pierwsze co to zacząłem kręcić śrubą regulującą... no i jak już miałem stwierdzić, że prawie ok to co? To śruba powiedziała "dziękuję, wychodzę" i dupa blada bo nie chce się dać wkręcić z powrotem - tam jest jakiś patent? Ktoś to rozbierał, jakieś fotki, szkic, cokolwiek?
Potem sam doszedłem, że głupie ale spróbuję odwrócić żarówki no i bingo. Teraz mi świecą w dół a nie mam jak ich podnieść...

I pytanko drugie bo: przed odwróceniem żarówek świeciły mi OBIE jednocześnie i na mijania i na długich a po odwróceniu na mijania tylko świeci jedna a na długich przełącza się na drugą... Oberwałem jakiś kabelek czy to tak powinno być?

Awatar użytkownika
waldeman
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 826
Rejestracja: ndz sie 03, 2014 8:36 am
Imię: Waldek
Marka motocykla: BMW GS
Model: F 800 ADV
Rocznik: 2016
Lokalizacja: Bogatynia

Re: Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

#9 Post autor: waldeman »

Powinny świecić 2 x mijania /2 x drogowe , więc pewnie coś masz namieszane. Nie mam pewności jak jest w twoim roczniku, ale u mnie śruba regulacji wysokości wkręca się w tzw. kamień wykonany z plastiku, czyli nakrętkę M-6 w której bardzo łatwo zerwać gwint. Spróbuj wyjąć żarówki i wprowadzić tę śrubę na jej miejsce w lampie, palcami ustawiając odpowiednio klosz.
:) :) :) :) :) :) :) :) :)

Awatar użytkownika
Gregory840
Uczy się jeździć
Posty: 54
Rejestracja: wt gru 30, 2014 5:26 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kołobrzeg, Mielenko
Kontakt:

Re: Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

#10 Post autor: Gregory840 »

Też mi się wydaje, że powinny świecić oba jednocześnie - czyli coś tam się spie.... jak odwróciłem żarówki (może coś poluzowałem, jeszcze nie miałem czasu tego sprawdzić i zrobić) ale przy okazji wyszedł jeszcze jeden babol, którego również wcześniej nie miałem - po wejściu na wyższe obroty gaśnie mi światło mijania i jadę tylko na pozycjach, gdy obroty spadną to po chwili już się żarówka świeci (pewnie cała moc idzie w motor i komputer wyłącza lampę :rotfl2: )
Jestem pewien, że obie rzeczy są ze sobą jakoś powiązane, jak tylko ogarnę temat to napiszę co było przyczyną.

mardanpl
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob lut 28, 2015 6:54 pm
Imię: daniel
Marka motocykla: honda
Model: varadero
Rocznik: 2012

Re: Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

#11 Post autor: mardanpl »

to jest znak.. musisz wolniej jezdzic. :-)
a tak na serio to faktycznie. obie strony lampy maja swiecic tak samo, a co zanikania swiatla przy wyzszych obrotach , wg mnie , albo od wibracji cos nie styka albo slabe napiecie w instalacji i ucina, . na wolnych obrotach zauwazyles moze migotanie swiatel?

Kudlaty
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 11
Rejestracja: wt lis 04, 2014 9:12 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2006

Re: Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

#12 Post autor: Kudlaty »

Taka dygresja w postaci krótkiej historyjki.
Kolega miał problem z kierunkowskazami. Musiał wciskać hamulec żeby mu kierunki zaczęły działać. Po wielu poszukiwaniach okazało się, że przekaźnik (chyba, bo może mi pamięć szwankuje) był walnięty i dawał na instalację za wysokie napięcie. Mechanik powiedział, że miał dużo szczęścia, że moto mu się nie spaliło.
Do pointy ;) Nie to, że straszę, ale sprawdź czy masz dobre napięcie na jałowym i na obrotach.
Gdzie sprawdzać i jak to za wiele nie pomogę bo się na tym nie znam.

Awatar użytkownika
Gregory840
Uczy się jeździć
Posty: 54
Rejestracja: wt gru 30, 2014 5:26 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kołobrzeg, Mielenko
Kontakt:

Re: Światła drogowe czy mijania - dobrze podłączone?

#13 Post autor: Gregory840 »

Tak jak czułem - błahostki (w końcu to Honda!) ;)
Poluzowany kabelek od akumulatora + przepalone jedno włókno w jednej z żarówek i robiła się dyskoteka.
Przykręcony kabelek i wymienione żarówki i jest wszystko cacy :)
Dziwi mnie tylko jakość świateł drogowych, które robią dziurę na samym środku (może wina żarówek - firmy Awina czy coś) ale nie będę z tym walczyć bo po nocy nie jeżdżę. Mijania świecą całkiem dobrze.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”