Hamulec tył

Wiadomość
Autor
sliwa
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 347
Rejestracja: ndz paź 05, 2014 12:04 pm
Marka motocykla: honda
Model: varadero 125
Rocznik: 2002
Lokalizacja: knurów

Re: Hamulec tył

#16 Post autor: sliwa »

Michał a mógłbyś powstawiac przecinki bo już nie wiem o co chodzi, ten klucz 10 to do śruby widocznej na zdjęciu ?

Awatar użytkownika
płock1964
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 551
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:36 pm
Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Płock - Schwedt

Re: Hamulec tył

#17 Post autor: płock1964 »

next22 pisze:W afryce sa dwi sruby i jazmo zostaje a zacisk wychodzi :)
Miałem zmotaną afrykę.
Pozdrawiam, życzę miłego dnia. Szerokości.

Awatar użytkownika
Bonq
Rekrut
Posty: 25
Rejestracja: pn paź 13, 2014 2:13 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL125V
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Warszawa\Radom\Iłża

Re: Hamulec tył

#18 Post autor: Bonq »

Przed zdjęciem zacisku wyjmiesz klocki, nie musisz odkręcać prowadnicy, wystarczy śruba z tyłu na klucz płaski 10 (u mnie był klucz 12) z tyłu unosisz zacisk i zsuniesz z prowadnicy, która jest z przodu bez problemu. Zapamiętaj jak masz ustawioną blaszkę trzymającą klocek. Ja cały zacisk remontowałem sam. Jeśli masz wżery na tłoczku bardzo drobnym papierem go polerujesz najlepiej nawilżonym w płynie hamulcowym, pod delikatnym naciskiem, aby tylko usunąć rdzę i wżery. Jego powierzchnia powinna być gładka jak lustro, bez żadnych najmniejszych rysek. Pamiętaj o rękawiczkach bo będziesz miał palce wyżarte :)

Tak jak kilka postów wyżej koledzy pisali, tłoczek ma pracować płynnie i bez oporów, jeśli uszczelka pyłowa i hydrauliczna jest uszkodzona, np strzępi się pod palcami, są widoczne ubytki lub po prostu za nią w głębi zacisku jest bród to kupisz zestaw naprawczy i wymienisz obydwie. Bardzo ważne aby wszystko było czyste przed złożeniem, najlepiej zmywaczem do tarcz i klocków wymyć cały rozebrany zacisk w środku i na zewnątrz. Potem smarujesz go w środku płynem hamulcowym i zakładasz nowe uszczelnienia, powinny wejść palcami, nie używaj śrubokrętów itp. żeby nie uszkodzić nowych uszczelnień.

Zanim złożysz wszystko w całość, odkręć osłonę boczną i dobierz się do pojemnika z płynem hamulcowym, warto jeszcze z odkręconym zaciskiem przepłukać go świeżym płynem, żeby usunąć wodę i zanieczyszczenia z pompy oraz przewodów, możesz to zrobić 1-2 razy aż wyciekający z odkręconego przewodu płyn będzie czysty.

Przykręcasz zacisk z wciśniętym do końca tłoczkiem do przewodu i instalujesz wszystko na miejsce, zacisk, klocki, skręcasz wszystko do kupy i luzujesz odpowietrznik, zalewasz zbiornik świeżym płynem i czekasz aż spokojnie sobie zleci i pojawi się w odpowietrzniku. Resztę procedury odpowietrzania znasz.

Powodzenia :)
Emeryt :)

dbopl
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: pn wrz 29, 2014 11:28 am

Re: Hamulec tył

#19 Post autor: dbopl »

Bonq pisze:Przed zdjęciem zacisku wyjmiesz klocki, nie musisz odkręcać prowadnicy, wystarczy śruba z tyłu na klucz płaski 10 (u mnie był klucz 12) z tyłu unosisz zacisk i zsuniesz z prowadnicy, która jest z przodu bez problemu. Zapamiętaj jak masz ustawioną blaszkę trzymającą klocek. Ja cały zacisk remontowałem sam. Jeśli masz wżery na tłoczku bardzo drobnym papierem go polerujesz najlepiej nawilżonym w płynie hamulcowym, pod delikatnym naciskiem, aby tylko usunąć rdzę i wżery. Jego powierzchnia powinna być gładka jak lustro, bez żadnych najmniejszych rysek. Pamiętaj o rękawiczkach bo będziesz miał palce wyżarte :)

Tak jak kilka postów wyżej koledzy pisali, tłoczek ma pracować płynnie i bez oporów, jeśli uszczelka pyłowa i hydrauliczna jest uszkodzona, np strzępi się pod palcami, są widoczne ubytki lub po prostu za nią w głębi zacisku jest bród to kupisz zestaw naprawczy i wymienisz obydwie. Bardzo ważne aby wszystko było czyste przed złożeniem, najlepiej zmywaczem do tarcz i klocków wymyć cały rozebrany zacisk w środku i na zewnątrz. Potem smarujesz go w środku płynem hamulcowym i zakładasz nowe uszczelnienia, powinny wejść palcami, nie używaj śrubokrętów itp. żeby nie uszkodzić nowych uszczelnień.

Zanim złożysz wszystko w całość, odkręć osłonę boczną i dobierz się do pojemnika z płynem hamulcowym, warto jeszcze z odkręconym zaciskiem przepłukać go świeżym płynem, żeby usunąć wodę i zanieczyszczenia z pompy oraz przewodów, możesz to zrobić 1-2 razy aż wyciekający z odkręconego przewodu płyn będzie czysty.

Przykręcasz zacisk z wciśniętym do końca tłoczkiem do przewodu i instalujesz wszystko na miejsce, zacisk, klocki, skręcasz wszystko do kupy i luzujesz odpowietrznik, zalewasz zbiornik świeżym płynem i czekasz aż spokojnie sobie zleci i pojawi się w odpowietrzniku. Resztę procedury odpowietrzania znasz.

Powodzenia :)
Od siebie dodam jeszcze tylko abyś uważał i nie zachlapał lakieru płynem hamulcowym bo zniszczy lakier :)

sliwa
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 347
Rejestracja: ndz paź 05, 2014 12:04 pm
Marka motocykla: honda
Model: varadero 125
Rocznik: 2002
Lokalizacja: knurów

Re: Hamulec tył

#20 Post autor: sliwa »

A wiesz może gdzie mogę kupić te nowe uszczelki tloczka bo z tego co szukałem to były razem z tloczkiem i nie były za tanie.

Awatar użytkownika
Bonq
Rekrut
Posty: 25
Rejestracja: pn paź 13, 2014 2:13 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL125V
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Warszawa\Radom\Iłża

Re: Hamulec tył

#21 Post autor: Bonq »

W ubiegłym roku robiłem w październiku, na alledrogo były za ok 70-75zł.
Teraz jest tylko ten jeden:

http://allegro.pl/tloczek-zacisku-hamul ... 39954.html

Tu masz link do produktu w sklepach.
CPK-104

http://italyracing.ceti.pl/pl/produkt,1 ... k-104.html

http://e-katalog.intercars.com.pl/#/pro ... owego.html

W ofercie podane są wymiary, wiec jak masz wątpliwości to pomierz sobie tłoczek który masz i porównaj z opisem.

Tu masz samo uszczelnienie, jeśli tłoczek jest ok to zrobisz po taniości :)

http://www.wemoto.pl/bikes/honda/xl_125 ... ear_brake/

Jak zrobisz to raz i porządnie i będziesz regularnie wymieniać płyn to posłuży Ci na lata. Raz zainwestujesz i masz z głowy. Nie oszczędzaj na hamulcach i oponach bo to przede wszystkim twoje bezpieczeństwo.

Jak złożysz wszystko w całość to pamiętaj, że koło po odpuszczeniu hamulca ma się swobodnie obracać i jedyny opór jaki masz czuć to opór łańcucha przesuwającego się po zębatkach.
Emeryt :)

sliwa
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 347
Rejestracja: ndz paź 05, 2014 12:04 pm
Marka motocykla: honda
Model: varadero 125
Rocznik: 2002
Lokalizacja: knurów

Re: Hamulec tył

#22 Post autor: sliwa »

Zrobione i działa , ale uszczelki i tak muszę zamówići przy okazji je wwymienić . Dzięki wszystkim za pomoc :)

Awatar użytkownika
Bonq
Rekrut
Posty: 25
Rejestracja: pn paź 13, 2014 2:13 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL125V
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Warszawa\Radom\Iłża

Re: Hamulec tył

#23 Post autor: Bonq »

Nie ma za co i wielkie gratki za samozaparcie i chęci :isok2:
Emeryt :)

sliwa
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 347
Rejestracja: ndz paź 05, 2014 12:04 pm
Marka motocykla: honda
Model: varadero 125
Rocznik: 2002
Lokalizacja: knurów

Re: Hamulec tył

#24 Post autor: sliwa »

Spoko od kilku lat sam robię wszystko przy aucie także moplik to raczej prosta sprawa

jelon1030
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 5
Rejestracja: sob lip 09, 2016 10:55 pm
Imię: Seb
Marka motocykla: Honda
Model: XL Varadero 125
Rocznik: 2007

Re: Hamulec tył

#25 Post autor: jelon1030 »

Podepne sie tutaj :-)

Czy dobrze zamontowalem ta blaszke?

http://www.fotosik.pl/zdjecie/fa5831f9ad2171fa
Obrazek

Mam wrazenie, ze troche tra te klocki po odpuszczeniu hamulca. Kwestia dotarcia?

Wymienialem z tarcza.

Druga sprawa to byla tam jeszcze taka podkladka w dziwnym ksztalcie. Od tej okraglej czesci odchodzil jeszcze kawalek blaszki jakby w ksztalcie zagietej eLki. Nie wiem jaka funkcje miala spelniac./ :down:

Chce wymienic tez te gumki uszczelniajace, ale tu w UK cena za komplet to 20F :thumbdown: W Polsce tez tyle to kosztuje?

Moglby ktos podeslac zdjecia swojego zacisku jak to wyglada?

next22
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 462
Rejestracja: pn mar 18, 2013 7:49 pm
Marka motocykla: honda
Model: sd01
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Polichno

Re: Hamulec tył

#26 Post autor: next22 »

Nie wiem jak w 125 ale w dorosłym varadero taka blaszka idzie z przodu zacisku
Polecam sprawdzić w serwismanualu
A w sercu zawsze XL600V :)

kuckaj
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 9
Rejestracja: pn wrz 12, 2016 11:50 am
Imię: hagrid
Marka motocykla: Varadero
Model: XL1000V
Rocznik: 2001

Re: Hamulec tył

#27 Post autor: kuckaj »

jeśli się nie mylę to w 125 przychodzi tak samo jak w dorosłym vadero

Awatar użytkownika
dajan
Uczy się jeździć
Posty: 52
Rejestracja: sob gru 05, 2015 6:28 pm
Imię: Damian
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Hamulec tył

#28 Post autor: dajan »

Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”