Wyłączenie świateł mijania

Tematy dotyczące problemów z elektryka i elektroniką.
Wiadomość
Autor
Tuna
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 10
Rejestracja: pn mar 30, 2020 6:47 pm
Imię: Jerzy
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000V
Rocznik: 1990

Re: Wyłączenie świateł mijania

#16 Post autor: Tuna »

Dziękuję bardzo.

Awatar użytkownika
JarekS
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 296
Rejestracja: ndz wrz 15, 2019 8:24 pm
Imię: Jarek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 1000
Rocznik: 2003
Lokalizacja: Świecie / Lünen

Re: Wyłączenie świateł mijania

#17 Post autor: JarekS »

Witam! Pytanie do elektryków magików dotyczące powyższego tematu. Prosiłem już kiedyś o foty, które były tu wstawione, ale nie można ich więcej otworzyć. Najwyraźniej nikt ich już nie posiada. Tak wiec zabrałem się sam z miernikiem pomocnikiem do wstawienia przekaźnika na pięć pinów. I tu pytanie. Pin 87a. To tu podpinamy kabel dolutowany do kabla od kontrolki oleju?
Uważaj na głos w Twojej głowie, który mówi, że nie dasz rady - łże skurwysyn.

~ Jakub Żulczyk

Awatar użytkownika
PiotrPoznan
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 275
Rejestracja: pn paź 31, 2016 11:22 pm
Imię: Piotr
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000VA Varadero
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Poznań

Re: Wyłączenie świateł mijania

#18 Post autor: PiotrPoznan »

JarekS pisze:Tak wiec zabrałem się sam z miernikiem pomocnikiem do wstawienia przekaźnika na pięć pinów. I tu pytanie. Pin 87a. To tu podpinamy kabel dolutowany do kabla od kontrolki oleju?
A po co przekaźnik?
Ja u siebie wstawiłem dodatkowy włącznik do świateł. Początkowo chciałem automat który sam zapali światła po kilku sekundach od odpalenia ale stwierdziłem że bez sensu i wolę światła włączać manualnie. Po co? Np. wyprowadzam motor z garażu, odpalam i w tym czasie się ogarniam (ubieram) a on sobie chodzi by się rozgrzać i dodatkowo bez zapalonych świateł podładuje się aku :)

Tak więc by zrobić dodatkowy włącznik do świateł potrzebujesz tylko włącznik bez zbędnych przekaźników.
Co musisz zrobić:
1. Odszukać przekaźnik od świateł (jest pod plastikiem w okolicy lampy)
2. Zlokalizować plus zasilający cewkę przekaźnika.
3. Przeciąć ten przewód i zamontować włącznik. Oczywiście przedłużając te przewody by włącznik zamontować w wygodnym dla ciebie miejscu. Przekaźnika dodatkowego nie potrzebujesz bo na zasilaniu przekaźnika od świateł jest znikomy prąd więc włącznika dodatkowego nie spalisz.

To tyle :)

Awatar użytkownika
JarekS
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 296
Rejestracja: ndz wrz 15, 2019 8:24 pm
Imię: Jarek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 1000
Rocznik: 2003
Lokalizacja: Świecie / Lünen

Re: Wyłączenie świateł mijania

#19 Post autor: JarekS »

PiotrPoznan pisze:
JarekS pisze:Tak wiec zabrałem się sam z miernikiem pomocnikiem do wstawienia przekaźnika na pięć pinów. I tu pytanie. Pin 87a. To tu podpinamy kabel dolutowany do kabla od kontrolki oleju?
A po co przekaźnik?
Ja u siebie wstawiłem dodatkowy włącznik do świateł. Początkowo chciałem automat który sam zapali światła po kilku sekundach od odpalenia ale stwierdziłem że bez sensu i wolę światła włączać manualnie. Po co? Np. wyprowadzam motor z garażu, odpalam i w tym czasie się ogarniam (ubieram) a on sobie chodzi by się rozgrzać i dodatkowo bez zapalonych świateł podładuje się aku :)

Tak więc by zrobić dodatkowy włącznik do świateł potrzebujesz tylko włącznik bez zbędnych przekaźników.
Co musisz zrobić:
1. Odszukać przekaźnik od świateł (jest pod plastikiem w okolicy lampy)
2. Zlokalizować plus zasilający cewkę przekaźnika.
3. Przeciąć ten przewód i zamontować włącznik. Oczywiście przedłużając te przewody by włącznik zamontować w wygodnym dla ciebie miejscu. Przekaźnika dodatkowego nie potrzebujesz bo na zasilaniu przekaźnika od świateł jest znikomy prąd więc włącznika dodatkowego nie spalisz.

To tyle :)
Tak by było najprościej. Ale osobiście nie chce dodatkowych włączników. Mnie interesuje wersja z „automatem”. Jak bym chciał manualnie lampki oświecać, to kupił bym przełącznik od SD01. Ale dzięki za informacje i dobre chęci .
Uważaj na głos w Twojej głowie, który mówi, że nie dasz rady - łże skurwysyn.

~ Jakub Żulczyk

Awatar użytkownika
JarekS
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 296
Rejestracja: ndz wrz 15, 2019 8:24 pm
Imię: Jarek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 1000
Rocznik: 2003
Lokalizacja: Świecie / Lünen

Re:

#20 Post autor: JarekS »

[quote="daro"]Sposób na światła mijania a'la " Czarny"

Szukając sposobu na światła mijania które nie zapalają się po włączeniu zapłonu Kolega z Forum " Czarny" podsunął taki pomysł i działa świetnie :)

1) dobieramy się do przekaźników pod czachą :

Obrazek

interesuje nas przekaźnik wskazany na kolejnym zdjęciu :

Obrazek

oraz wiązka przewodów dochodzących do tablicy liczników :

Obrazek

2) z wiązki dochodzącej do przekaźnika odszukujemy przewód w kolorze białym i go rozcinamy w połowie dostępnej długości

Obrazek


z wiązki dochodzącej do tablicy liczników odszukujemy przewód w kolorze niebieskim z czerwonym paskiem oraz czarny z brązowym paskiem ( praktycznie czarny jest jeden więc łatwy jest do zlokalizowania
Tych przewodów nie rozcinamy, a tylko odizolowujemy miejsca do wlutowania naszych dodatkowych przewodów

Obrazek

3) jest nam potrzebny przekaźnik np. BOSCH-0 332 209 203

http://www.sklepy24.pl/sklep/samcar_pl/ ... 203/309678


Obrazek

4) łączymy w/g szkicu :

Obrazek

lutujemy, izolujemy , składamy i cieszymy się z nowego :D

Obrazek

Obrazek

Podziękowania dla " Czarnego" za pomysł :)[/
Mam to!!!
Poszukałem który kabel do czego, podłączyłem dodatkowy przekaźnik i działa! A zrobione to jest tak:
Z przekaźnika od świateł bierzemy biały kabel, przecinamy go w połowie i podłączamy pod nowy, dodatkowy , pięciopinowy przekaźnik, pod piny 30 i 87a. Natomiast z wiązki idącej do licznika bierzemy jak w powyższym tekście niebieski z czerwonym paskiem. W połowie długości tegoż kabla, dolutowujemy nowy kabel i podpinamy go pod pin 85. To samo robimy z kablem czarnym z brązowym paskiem i dolutowany nowy kabel podpinamy pod pin 86.
Przy takim podłączeniu, po przekręceniu kluczyka zapala się tylko postojówka. A gdy silnik zagada i kontrolka oleju zgaśnie, zapalają się światła mijania.
C7305078-1AD7-4D42-A2AC-C8044A053F37.jpeg
C7305078-1AD7-4D42-A2AC-C8044A053F37.jpeg (1.36 MiB) Przejrzano 3362 razy
Uważaj na głos w Twojej głowie, który mówi, że nie dasz rady - łże skurwysyn.

~ Jakub Żulczyk

Survival
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 2
Rejestracja: czw mar 17, 2022 4:26 pm
Imię: Karol
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2006

Re: Wyłączenie świateł mijania

#21 Post autor: Survival »

Witam wszystkich.
Jeśli ktoś jest zainteresowany podłączeniem wyłącznika do świateł to zamieszczam fotografie z montażu.
Po odszukaniu przekaźnika świateł pod zegarami rozciąłem kabel napięciowy do przekaźnika jeden ma wyższe napięcie drugi niższe, rozcinany ten z niższym i łączymy z przełącznikiem który montujemy na kierownicy.
Załączniki
IMG_20220316_200514.jpg
IMG_20220316_200514.jpg (2.92 MiB) Przejrzano 2173 razy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”