Wymiana przekaźników świateł

Tematy dotyczące problemów z elektryka i elektroniką.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
marcen01
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 80
Rejestracja: czw lut 06, 2014 4:51 pm
Imię: Mariusz
Marka motocykla: Honda Varadero
Model: XL1000 SD02
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Bełchatów

Wymiana przekaźników świateł

#1 Post autor: marcen01 »

Witam,
Przypadkiem wjeżdżając do ciemnego garażu zauważyłem brak świateł mijania. Co ciekawe drogowe (długie) działały. Przyczyny szukałem w uporządkowaniu instalacji w trakcie zimy, ale nic zdrożnego nie znalazłem i dotarłem w końcu do przekaźników. Uwalony okazał się przekaźnik świateł mijania. Ponieważ obydwa przekaźniki do świateł mijania i drogowych są tożsame - zamieniłem je miejscami, po zamianie nie działały długie.
I teraz pytanie: zmieniał już któryś z Forumowiczów przekaźniki na inne niż oryginały?
Sprawdzę jeszcze jedną rzecz... Przy okazji porządków odnowiłem połączenia manetek. Wywaliłem stary przekaźnik i podpiąłem plus pod brązowy kabelek ze stacyjki, z zamysłem takim, żeby działały manetki tylko podczas pracy motocykla. Może to spowodowało uwalenie przekaźnika? Co myślicie Koledzy ?
pozdr

Awatar użytkownika
syku
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 166
Rejestracja: pt sty 23, 2015 7:06 pm
Imię: Sylwek
Marka motocykla: suzuki
Model: gsx-1250fa
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana przekaźników świateł

#2 Post autor: syku »

odpowiem jako osoba odrobinę znającą się na elektryce (elektronice) - bo wiaderka nie mam

manetki mają około 50W (zależy od modelu)
a to oznacza że przez stacyjkę przepuszczasz prawie 4 dodatkowe ampery.

lepiej wziąć sygnał a kabla po stacyjce i główny prąd bezpośrednio z aqu stosując jakikolwiek przekaźnik 8A (może być dowolny samochodowy lub taki ze sklepu elektronicznego)

najgorszy dla styków jest prąd który pojawia się podczas załączania. jeżeli manetki po podpięciu napięcia nie działają to stacyjka mniej w d... dostanie . Natomiast jeżeli podpięcie pod 12V daje z automatu grzanie manetek to bezwarunkowo dawaj przekaźnik.

marcen01
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 80
Rejestracja: czw lut 06, 2014 4:51 pm
Imię: Mariusz
Marka motocykla: Honda Varadero
Model: XL1000 SD02
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Wymiana przekaźników świateł

#3 Post autor: marcen01 »

Rozumiem....
Dzięki Syku za info.

Gdzieś widziałem fajny schemat podłączenia via przekaźnik o symbolu 541 manetek i jakby zły ogonem przykrył... Nie macie gdzieś łopatologicznie rozrysowanego Koledzy ?

pozdr

Cezar
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 16
Rejestracja: ndz cze 07, 2015 11:14 am
Imię: Cezar
Marka motocykla: honda
Model: varadero
Rocznik: 2001

Re: Wymiana przekaźników świateł

#4 Post autor: Cezar »

Tak trochę nieudolnie, na szybko...
Obrazek
:)

Awatar użytkownika
syku
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 166
Rejestracja: pt sty 23, 2015 7:06 pm
Imię: Sylwek
Marka motocykla: suzuki
Model: gsx-1250fa
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana przekaźników świateł

#5 Post autor: syku »

Obrazek
przekaźnik samochodowy powinien mieć na sobie oznaczenia
"85" i "86" to sygnał z cewki (czyli masa i napięcie ze stacyjki - obojętnie który do którego)
"30" to + 12V z akumulatora
"87" to podpięcie do manetek (zwarcie do "30" przy wystąpieniu napięcia na cewce)
w niektórych występuje "87a" - on jest zwarty do "30" gdy cewka nie ma zasilania - ale jego nie potrzebujesz.

marcen01
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 80
Rejestracja: czw lut 06, 2014 4:51 pm
Imię: Mariusz
Marka motocykla: Honda Varadero
Model: XL1000 SD02
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Wymiana przekaźników świateł

#6 Post autor: marcen01 »

Dzięki Hooopy !

edyta:
Cd. moich walk elekstrycznych,
po pierwsze primo - przekaźniki od mitsubishi carisma (i pewnie od kilku innych mitsubishi również), pasują w miejsce oryginalnych z mitsuby (wkleję jutro fotki),
po drugie primo - wypiąłem manetki, podłączone ZA kostką od stacyjki i obydwa przekaźniki jednocześnie hulają,
po trzecie primo - przy poniedziałku zakończę podłączenie manetek via przekaźnik.

I oby był to koniec niespodziewajek.

pozdr

marcen01
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 80
Rejestracja: czw lut 06, 2014 4:51 pm
Imię: Mariusz
Marka motocykla: Honda Varadero
Model: XL1000 SD02
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Wymiana przekaźników świateł

#7 Post autor: marcen01 »

Witam ponownie,
Nie mogę wyedytować poprzedniego posta - smaruję nowy.

Połączyłem manetki za radą Kolegi Syku i generalnie wsjo chodziło poprawnie 5 minut. Potem już tylko strzelające bezpieczniki manetek i instalacji głównej. Powoli doszedłem dlaczego, ale efektem tego była wymiana obu przekaźników świateł. Za tym stała uszkodzona podczas ściągania z kierownicy manetka - jak już będziecie ściągać, ostrożnie z ciśnieniem na kompresorze - strzał ciśnienia rozerwał prawdopodobnie wewnętrzne połączenia w manetce.
Fotki przekaźnika: https://plus.google.com/u/0/10037371815 ... 7815973010

Pogadam z Mikołajem w tym roku :rozgląda: , bo cenowo używek się nie opłaca brać.
pozdr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”