Pływające tarcze hamulcowe sd01

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Staszek1
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 605
Rejestracja: pt cze 30, 2017 10:26 am
Imię: Staszek
Marka motocykla: KTM
Model: 1090 ADV R
Rocznik: 2018
Lokalizacja: Milanówek

Re: Pływające tarcze hamulcowe sd01

#16 Post autor: Staszek1 »

Podrążyłem trochę temat - z ciekawości
Na forum vfr znalazłem (moim zdaniem) logiczny opis i wyjaśnienie. Pozwolę sobie zacytować część wypowiedzi kolegi, który wydał mi się dobrze zorientowany w temacie:

Krew zalewa, jak czytam co wam mechanicy opowiadaja..... :evil:

Jaka role spelniaja nity w tarczy chamulcowej, dlaczego jest "plywajaca"???

Wyobraź sobie co by sie stalo gdyby tarcza byla jedym okraglym kawalkiem stali cienkiej jak to bywa w moto tylko pare mm, a twoje klocki hamulcowe rozgrzaly by ja tylko po obwodzie...??? Czy bylaby dalej prosta - raczej nie bo rozgrzales ja tylko po obwodzie a material w jej srodku dopiero co odbiera powoli temperature wiec ze wzgledu na rozszerzalnosc cieplna materialu pogiela by sie jak jesienny lisc.

Tarcza w motorze jest plywajaca w NIEDOSLOWNYM znaczenieniu, poniewaz nity maja za zadanie kompensowac ruznice w rozmiarach zewnetrznego pierscienia i odizolowac od czesc wewnetrznej.

Luz na nitach tarczy hamulcowej (zimnej) jest niedopuszczalny!!!

Moze byc wynikiem:

- zblokowanego tloczka hamulcowego po jednej stronie tarczy ( w tym przybadku klocek hamulcowy tego tloczka zuzywa sie coraz mocniej a drugi tloczek przepycha tarcze w jego strone, niczszac w ten sposob nity)

- przegrzania tarczy hamulcowej

- naturalnego wyeksploatowania


Może to tyczyć się oczywiście tylko jakiejś grupy tarcz, ale mnie przekonuje.
Kolego tinek71 - dziękuję za Twój upór. Ggdyby nie on, to przyjąłbym zasadę: tak ma być i już. A teraz wiem przynajmniej dlaczego. :isok:
Podróżować to żyć.
(Hans Christian Andersen)

tinek71
Udaje motocyklistę
Posty: 161
Rejestracja: śr mar 28, 2018 8:59 am
Imię: Marcin
Marka motocykla: HONDA
Model: Varadero xl 1000
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Ełk

Re: Pływające tarcze hamulcowe sd01

#17 Post autor: tinek71 »

Dzięki za info.To już coś wyjaśnia w sposób logiczny i układa w sensowną całość.pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”