Rurka w baku

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
WojtekVar
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: śr lip 15, 2020 10:41 am
Imię: Wojciech
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2008

Rurka w baku

#1 Post autor: WojtekVar »

Witam, Panowie potrzebuje porady, wymieniając filtr powietrza zauważyłem że rurka która odpowiada za odprowadzenie wody z okolic wlewu paliwa była niedrożna (zagięty wąż pod bakiem). Po udrożnieniu jest w tej rurce sporo rdzawego nalotu. Boje się ze po jakimś czasie przerdzewieje i będzie problem z przelewaniem paliwa, ewentualnie przedostaniem wody do baku. Jak można to zabezpieczyć?

Awatar użytkownika
Stuwa
Uczy się jeździć
Posty: 67
Rejestracja: czw sie 08, 2019 1:30 pm
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2003
Lokalizacja: Radom

Re: Rurka w baku

#2 Post autor: Stuwa »

Cześć.
Jest gdzieś na forum temat o tym . Jedni pruli bak i lutowali , wymieniali rurkę a drudzy szybkim sposobem zaślepiali ją z obydwu stron. Minus kontrola wody przy wlewie paliwa. Ja miałem to samo co Ty . Zagięta rurka i błoto w niej. Przeczyściłem i na razie jest ok.

WojtekVar
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: śr lip 15, 2020 10:41 am
Imię: Wojciech
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2008

Re: Rurka w baku

#3 Post autor: WojtekVar »

No ja dokładnie tak samo, przeczyściłem wszystko, pomogło wd40 i kompresor, jednak ta rurka zrobiła się w środku chropowata i to juz ciężko wyczyścić, sprawdzałem jej szczelność ciśnieniowo i jest ok. Tylko chciałbym jakoś to zabezpieczyć żeby jak najdłużej nie trzeba było ingerować w ten bak. Swoją drogą to nie jest dobre rozwiązanie z tym odpływem mogli tam zastosować jakąś miedzianą albo coś tego typu. Ciekawe jak gruba jest ta rurka, może jest w miarę wytrzymała i nie trzeba się martwić na zapas. Myślisz że regularne zalewanie środkiem typu wd da jakiś pozytywny efekt czy szkoda fatygi?

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Rurka w baku

#4 Post autor: zalmen3 »

Myślę, że da to efekt. Sam wprowadzę ten zabieg do swoich corocznych czynności serwisowych, bo jak tak czytam, że były już z tym problemy, to warto chyba "dmuchać na zimne" zanim się problem pojawi. Zastanawiam się tylko czy dawać coś w rodzaju WD40, czy kilka kropli jakiegoś gęstszego specyfiku, np. oleju silnikowego, żeby dobrze pokryło ścianki tej rurki i inhibitowało skuteczniej korozję.
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

Awatar użytkownika
Bayboos
Uczy się jeździć
Posty: 96
Rejestracja: wt gru 01, 2020 8:19 pm
Imię: Mirosław
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000XL
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Polska

Re: Rurka w baku

#5 Post autor: Bayboos »

WD - Water Displacement, czyli wypieranie wody. Preparat ten - o czym mało kto wie - został opracowany w ramach amerykańskiego programu lotów kosmicznych właśnie w celu ochrony antykorozyjnej elementów narażonych na działanie atmosfery. To właśnie wypieranie wody i ochrona przed nią (i skutkiem jej działania - korozją) jest jego głównym zastosowaniem, cała reszta to tzw. szczęśliwe skutki uboczne.

Na marginesie: liczba w nazwie to numer porządkowy kolejnej testowanej formuły. Jak widać pierwszy nie był; ale do postawionego przed nim zadania okazał się najlepszy.
Duży Waran, zgrabna Dominisia. Na razie wystarczy.

WojtekVar
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: śr lip 15, 2020 10:41 am
Imię: Wojciech
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2008

Re: Rurka w baku

#6 Post autor: WojtekVar »

Dzięki Panowie, zastanawiam się tez nad taka farbą antykorozyjna pewnej firmy (nie wiem czy na forum można używać nazwy produktu) jest to farba stosowana na mosty i tego typu rzeczy. Można rozcieńczyć, zatkać wylot rurki napełnić i wylać tą farbę. Wtedy ścianki będą zabezpieczone, profilaktycznie jeszcze wd i powinno być gitara :-)

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Rurka w baku

#7 Post autor: melon1968 »

Jak farba to nie WD bo może rozpuścić. Może środek do konserwacji profili zamkniętych tylko nie wiem czy benzyna tego nie rozpuści.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Rurka w baku

#8 Post autor: james »

WojtekVar pisze:(...) nie wiem czy na forum można używać nazwy produktu (...)
Można! Jest nawet wskazane, aby później zdać relację, czy zabieg przy użyciu tego produktu się powiódł :)

WojtekVar
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: śr lip 15, 2020 10:41 am
Imię: Wojciech
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2008

Re: Rurka w baku

#9 Post autor: WojtekVar »

No więc Panowie, zabieg przeprowadzony, rurka zabezpieczona farba monoguard, wcześniej wyczyszczona i odtłuszczoną. Jak miałem ściągnięty i pusty bak to kamerką endoskopowa zaglądałem do środka i wszystkie rurki które wychodzą pod bakiem się przeplatają wewnątrz . Tam gdzie przeważnie jest paliwo to wiadomo wyglądają jak noweczki, natomiast tam gdzie juz paliwo nie dosięga czyli pod samym korkiem są naloty rudej ale tragedii nie ma, rurka ma około milimetr więc nie jest taka słaba. Póki co wszystko jest u mnie ok, ale co jakiś czas kontrola jest wskazana :-). Zachęcam wszystkich użytkowników naszych zacnych maszyn do zaglądnięcia i sprawdzenia drożności. Jeżeli komuś kapie benzynka pod motorem to raczej właśnie z powodu dziurki w rurce ( konstruktorzy nie wsadzali by nas na bombę, bo wiadomo co się może stać jak paliwo jest pod kołem, nie mówiąc o niedopałkach rzucanych :-)).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”