płyn do chłodnicy

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
Wiadomość
Autor
tasman
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 3
Rejestracja: śr cze 09, 2010 11:08 pm
Lokalizacja: Toruń

płyn do chłodnicy

#1 Post autor: tasman »

Witam,
ostatnio zauważyłem, że moto grzeje się w korku, lub przy wolnej jeździe, planuję dolać lub wymienić płyn chłodniczy, stąd też pytanie, co zalać? (w ang. instrukcji opisane jest to troszkę enigmatycznie 50:50 płyn z wodą destylowaną)
dzięki za info,
pozdrawiam

Przemek
Zapalony motocyklista
Posty: 1353
Rejestracja: wt kwie 10, 2007 12:14 am

#2 Post autor: Przemek »

:?
Ostatnio zmieniony sob mar 09, 2013 12:15 am przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.
nieaktualne

Awatar użytkownika
Bieniu
Uczy się jeździć
Posty: 82
Rejestracja: ndz gru 19, 2010 12:23 pm
Lokalizacja: Leżajsk

#3 Post autor: Bieniu »

A może poprostu termostat się zaciął w pozycji pół otwartej
Co zaszkodziło, to nauczyło :D

Przemek
Zapalony motocyklista
Posty: 1353
Rejestracja: wt kwie 10, 2007 12:14 am

#4 Post autor: Przemek »

:?
Ostatnio zmieniony sob mar 09, 2013 12:13 am przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.
nieaktualne

lotnik
Udaje motocyklistę
Posty: 167
Rejestracja: sob paź 03, 2009 8:09 pm
Lokalizacja: Lublin

#5 Post autor: lotnik »

W Varadero i w Afryce zalałem płyn Prestone, jest dobry bo ma wysoką temperaturą wrzenia.
Jak dawno nie wymieniałęś to warto. Koszt coś koło 30zł.
Pamiętej zeby spóscić też z bloku silnika (taka mała śrubka )

tasman
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 3
Rejestracja: śr cze 09, 2010 11:08 pm
Lokalizacja: Toruń

#6 Post autor: tasman »

lotnik pisze: Pamiętej zeby spóscić też z bloku silnika (taka mała śrubka )
mógłbys podac, gdzie tą śrubkę znaleźć, oraz czy przez nią spuszcza się całą wode, czy tylko cześć?
dzięki

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

#7 Post autor: zalmen3 »

Śrubka jest na przedniej ściance przedniego cylindra pod kolektorem, spuszczasz nią płyn z bloku silnika, resztę poprzez rozłączenie węża przy dole prawej chłodnicy, lub przy pompie (też na dole po prawej stronie silniki), ponadto opróżnienie zbiorniczka wyrównawczego wymaga rozłączenia jednego z wężyków przy tymże zbiorniczku (oczywiście najlepiej tego który jest najniżej :wink: ). Przy ponownym zakręcaniu śrubki spustowej w przednim cylindrze warto wymienić podkładkę (oryginalnie powinna być miedziana, jednak została przez producenta zmieniona na aluminiową i taka jest sprzedawana jako część zamienna).

Pozdrawiam

lotnik
Udaje motocyklistę
Posty: 167
Rejestracja: sob paź 03, 2009 8:09 pm
Lokalizacja: Lublin

#8 Post autor: lotnik »

zalmen3 pisze:Śrubka jest na przedniej ściance przedniego cylindra pod kolektorem, spuszczasz nią płyn z bloku silnika,
No właśnie :)

kucyk_323
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 215
Rejestracja: wt gru 25, 2012 10:18 am
Lokalizacja: marki/wawa
Kontakt:

#9 Post autor: kucyk_323 »

koledzy odświeże temat, spuściłem płyn z prawej chłodnicy bo demontowałem dekiel sprzęgła, pytanie ile mam teraz wlac płyny i z kąd mam wiedziec czy jest wystarczająco skoro zbiorniczek jest poniżej chłodnic i z niego płyn nie zszedł, wlałem litr świeżego i po odpaleniu w zbiorniczku ani nie przybywa ani nie ubywa płynu....
Wykonuje balustrady nierdzewne i wszystko co związane z tą stalą i spawaniem, w razie potrzeby pomogę www.nierdzewnie.pl

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

#10 Post autor: zalmen3 »

Jak spuściłeś z prawej, to spuściłeś też z lewej. Napełniasz tak:
Spuszczasz płyn ze zbiorniczka, zakładasz wężyk i zbiorniczek zamykasz. Wlewasz pod korek do prawej chłodnicy, potem odpalasz silnik czekasz aż się włączy wentylator, potem przegazowujesz kilkukrotnie żeby odpowietrzyć układ (z wlewu mogą wylatywać bąbelki powietrza). Uzupełniasz poziom w chłodnicy i zamykasz wlew. Otwierasz zbiorniczek i uzupełniasz płyn do poziomu pomiędzy min a max.
I to tyle.

Pozdrawiam
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

kucyk_323
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 215
Rejestracja: wt gru 25, 2012 10:18 am
Lokalizacja: marki/wawa
Kontakt:

#11 Post autor: kucyk_323 »

to na jakiej zasadzie ten zbiorniczek wogóle działa...
dzięki zalmen
Wykonuje balustrady nierdzewne i wszystko co związane z tą stalą i spawaniem, w razie potrzeby pomogę www.nierdzewnie.pl

Kuba-car
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 567
Rejestracja: sob lut 05, 2011 3:41 pm

#12 Post autor: Kuba-car »

Jak się silnik rozgrzewa to płyn zwiększa swoją objętość i dopływa do w/w zbiorniczka- i odwrotnie podczas stygnięcia(fizyka szkoła podstawowa :lol: ).Zaworek w korku na chłodnicy tym steruje.(o ile jest bo nie pamiętam :roll: )

kucyk_323
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 215
Rejestracja: wt gru 25, 2012 10:18 am
Lokalizacja: marki/wawa
Kontakt:

#13 Post autor: kucyk_323 »

no właśnie jakoś średnio bo w chłodnicach miałem na tyle mało płynu że wentylator nie załapywał a w zbiorniczku było na max. spóściłem ze zbiorniczka i zalałem chłodnice do pełna, zagrzałem do załączenia wentylatora i po ostygnięciu chłodnice pełne a zbiorniczek pusty...
Wykonuje balustrady nierdzewne i wszystko co związane z tą stalą i spawaniem, w razie potrzeby pomogę www.nierdzewnie.pl

Kuba-car
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 567
Rejestracja: sob lut 05, 2011 3:41 pm

#14 Post autor: Kuba-car »

No i teraz jest ten moment w kiedy reżyser zaplanował;DOLAĆ W ZBIORNICZKU DO MAXA.. :lol:
Poobserwuj jeszcze co się będzie działo-bo ew.może być niesprawny zawór ciśnieniowy w korku chłodnicy.
Pozdrawiam 8)

Pifek
Rekrut
Posty: 42
Rejestracja: pn sty 28, 2013 11:34 am
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2005
Lokalizacja: Białystok

#15 Post autor: Pifek »

czy mozna zalać zwykły płyn który lejemy do samochodu ?
akurat mam taki wiec mógłbym wykorzystać.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”