Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
Wiadomość
Autor
rysiekxxx
Rekrut
Posty: 32
Rejestracja: pn paź 08, 2018 7:40 pm
Imię: Ryszard
Marka motocykla: honda
Model: varadero
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Białystok

Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#1 Post autor: rysiekxxx »

Zakupiłem duże varadero z 2009 które pochodzi z polskiego salonu znana historia wszystko na fakturę robione. Postanowiłem dziś filtr i świece wymienić. Oto co moje oczy ujrzały. Koledzy co w pracy motocyklami śmigają od lat mowili nie wymieniaj , po co.
Załączniki
20190323_110014.jpg
20190323_110014.jpg (1.21 MiB) Przejrzano 7305 razy

Awatar użytkownika
eneron
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 750
Rejestracja: czw lis 03, 2011 8:46 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#2 Post autor: eneron »

Rodzi się jedno pytanie - co zrobiło dziurę w filtrze ???????????????????????????????

To, że jest dziura, OK ale co ją spowodowało. To nie jest normalne zjawisko, że w każdym motocyklu gdy filtr jest stary to wywala w nim dziurę ? :S

Jakieś gryzonie tam się dostały czy silnik aż tak kichał, że wywaliło dziurę ?
Honda Varadero XL1000VA - 2006r - sprzedana
Jest:
Suzuki DRZ 400S - 2002r
Kawasaki Z650 B - 1978r
SHL 175 M11 S32 - 1964r
SHL 175 M11 S32 - 1961r

Awatar użytkownika
ADAMO16
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 407
Rejestracja: czw lut 19, 2015 3:55 pm
Imię: Adam
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD02
Rocznik: 2005
Lokalizacja: Tychy

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#3 Post autor: ADAMO16 »

A mogl dostac wody? Papier sie rozpuscil. Tak sobie dumam, bo pierwszy raz widze takie cudo.
Varadero XL 1000 juz jest :)
Africa Twin byla :-(

rysiekxxx
Rekrut
Posty: 32
Rejestracja: pn paź 08, 2018 7:40 pm
Imię: Ryszard
Marka motocykla: honda
Model: varadero
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Białystok

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#4 Post autor: rysiekxxx »

Pracował normalnie a uszkodzenie wygląda na gryzonia a filtr nie wygląda na zamoczony, i spalanie o 0,5 spadło. Warto zajrzeć po zimie!!!

konfiguracion
Uczy się jeździć
Posty: 54
Rejestracja: pt wrz 27, 2019 5:30 am
Imię: Rafał
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero xl 1000
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Szerokość: 50.3273800° Długość: 19.0290100°

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#5 Post autor: konfiguracion »

Cześć Ja też dziś zajrzałem do filtra powietrza .Filtr spoko, ale te dwie małe gąbeczki były rozsypane po całym filtrze. I jest jeszcze 2 sztuki gąbeczek na wlocie do filtra też były w katastrofalnym stanie. Rozsypały się po dotknięciu .Wymieniłem :isok2:

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#6 Post autor: melon1968 »

konfiguracion pisze:Cześć Ja też dziś zajrzałem do filtra powietrza .Filtr spoko, ale te dwie małe gąbeczki były rozsypane po całym filtrze. I jest jeszcze 2 sztuki gąbeczek na wlocie do filtra też były w katastrofalnym stanie. Rozsypały się po dotknięciu .Wymieniłem :isok2:
20 lat wytrzymały! ;D

PROno
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 13
Rejestracja: pn lis 22, 2021 5:57 pm
Imię: Krzysztof
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Białystok

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#7 Post autor: PROno »

Znowu się podepnę do istniejącego wątku :)
Nabyłem Varadero rocznik 2004. Przy wymianie filtru powietrza okazało się że kupiony przeze mnie (taki jak na zdjęciu powyżej tylko bez dziury :isok2: ) nie pasuje bo jest potrzebny zintegrowany razem z obudową (jak w wersji SD01). Planuję oczywiście dokupić pasujący, ale czy to normalna sytuacja? Czy możliwe jest że ktoś po prostu zmienił airboxa na starszy model czy jest to może większy powód do zmartwienia?

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#8 Post autor: melon1968 »

Możesz się martwić jeżeli zamiast wtrysku masz gaźniki.

PROno
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 13
Rejestracja: pn lis 22, 2021 5:57 pm
Imię: Krzysztof
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Białystok

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#9 Post autor: PROno »

Dobrze by było gdyby KTOŚ rozwiał moje wątpliwości. Wygląda to tak jak na załączonym zdjęciu. Nie wygląda to wg mnie na gaźniki...
Załączniki
20220315_195409.jpg
20220315_195409.jpg (2.23 MiB) Przejrzano 4469 razy

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#10 Post autor: melon1968 »

Zdjęcie z boku silnika pewnie by wyjaśniło wszystko. Nie widziałem Viadra dawno.

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#11 Post autor: zalmen3 »

Podmiana airboxa teoretycznie jest łatwa, ale we wtryskowym powinien być zintegrowany z obudową IAT sensor (czujnik temperatury powietrza w dolocie), który trzeba jakoś zasymulować, żeby komputer sterujący wtryskiem nie wariował. Chyba, że jest gdzieś przypięty poza airboxem i mierzy tylko temperaturę otoczenia oszukując komputer. Na Twoim zdjęciu wydaje się, że jest IAT, taki pypeć wystający z dna airboxa po lewej stronie bliżej tyłu, a od dołu powinna być przypięta do niego kostka z przewodami. Możliwe więc, że ktoś podmienił tylko cześć airboxa. Wtryskowy składa się zasadniczo z 3 części (rysunek) - pokrywa + taki filtr ze stalowej siatki, na który nakłada się ten mały wymienny papierowy + właściwa komora (to co u Ciebie jest na zdjęciu). Stawiam na to, że ktoś wywalił tę środkową część wkładając w zamian zintegrowany filtr od wersji gaźnikowej. Albo nie zorientowałeś się, że filtr papierowy odkręca się od tej środkowej części airboxa i robisz niepotrzebny raban :hystery: .
Inna sprawa, że na twoim zdjęciu brakuje całego układu odmy, więc jeżeli tego nie zdemontowałeś, to na bank masz tam nieźle nagrzebane :sorry: .
Załączniki
airbox.jpg
airbox.jpg (157.1 KiB) Przejrzano 4452 razy
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

PROno
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 13
Rejestracja: pn lis 22, 2021 5:57 pm
Imię: Krzysztof
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Białystok

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#12 Post autor: PROno »

Element filtra raczej jest nierozbieralny, od dolnej strony jest stalowa siateczka przynitowana do plastiku, a całość wygląda jak monolit - załączam zdjęcie.
Na drugim zdjęciu faktycznie w miejscu o którym pisałeś widać biały, plastikowy dzyndzel - pasowałby na wspomniany czujnik temp. Jednak po zdjęciu filtra strasznie w tej komorze jest pusto. Widać ślady odcięcia na rurce w lewym górnym rogu. To chyba resztki odmy. Proszę o informację co to ta odma jest i do czego służy. Z czym może się wiązać jej brak. Motor po zakupie bez problemu przejechał kilkaset kilometrów. Robi się coraz dziwniej... :8
Pozostaje jeszcze rzecz zasadnicza: czy to na pewno wtrysk? Zaczynam trochę fiksować. Rocznik 2004 oraz brak charakterystycznych kopułki gaźnika między głowicą a airboxem biorę za dobrą monetę, ale teraz to ja już nic nie wiem :bagin:
Załączniki
20220317_172939-1.jpg
20220317_172939-1.jpg (1.68 MiB) Przejrzano 4443 razy
20220315_185304-1.jpg
20220315_185304-1.jpg (1.42 MiB) Przejrzano 4443 razy

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#13 Post autor: melon1968 »

Odma to jest odpowietrzenie skrzyni korbowej silnika. Te gumowe przewody podłączone do pokrywy zaworów powinny być podpięte do airboxa.

PROno
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 13
Rejestracja: pn lis 22, 2021 5:57 pm
Imię: Krzysztof
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Białystok

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#14 Post autor: PROno »

ok. dodatkowo udało mi się wygooglować trochę na ten temat. jeżeli dobrze zrozumiałem jest to odpowietrzenie skrzyni korbowej, a brakujące w moim airboxie elementy to prawdopodobnie rurki połączone z jakimś zbiorniczkiem na skropliny. jeżeli dobrze kombinuje to brak tego elementu może skutkować zbieraniem się skroplonego oleju w pudełku filtra i/lub szybszym zapychaniem się samego filtra przez dodatkowo zanieczyszczone tłuste powietrze?

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Filtr powietrza - a mówili nie wymieniaj

#15 Post autor: zalmen3 »

Ok, to już wiemy co masz. Dół jest od wtryskowego Viadra, więc pewnie masz wtryskowe, środek (filtr) masz od gaźnikowego, a pokrywa jest bez znaczenia, bo są identyczne. Brakuje Ci natomiast sporo bebechów. Ktoś tu ostro "tjuningował", pytanie tylko po co i czy jest sens przywracać do stanu oryginalnego? Nie wiem.
W każdym razie, brakuje, jak pisałem wcześniej, elementów odmy, oraz środkowej części filtra. I to drugie robi dużą różnicę, bo we wtryskowym nie jest to tylko podstawka pod wymienny filtr, ale też jest tam sterowany podciśnieniem system kontroli przepływu powietrza przez filtr. Przez ten taki owalny obszar otoczony gąbką powinien przechodzić wężyk podciśnienia z jednej strony (wewnątrz airboxa) podłączony do membrany sterującej otwarciem takiej klapki na wlocie, a z drugiej do zaworu selenoidowego przykręconego do ramy po lewej stronie poniżej baku.
Ktoś z jakiegoś powodu to u Ciebie przerobił na układ taki jak w gaźnikowcu. Pytanie jak zaślepiono zawór, o którym wspominałem?
Zobacz sobie w poniższej aukcji jak powinien w środku wyglądać airbox od wtryskowego Viadra, trochę jest brudny, ale na pierwszy rzut oka kompletny:
https://allegro.pl/oferta/airbox-obudow ... 8479948526
Sam widzisz, że masz sporo braków w swoim.
Kolejna sprawa, to masz jakieś dziwne uchwyty dospawsne do ramy, które widać po bokach mocowania baku, ciekawe co to jest?
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”