kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co to?

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
Wiadomość
Autor
legenda995
Udaje motocyklistę
Posty: 105
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 9:18 pm
Imię: Michał
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: czestochowa

kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co to?

#1 Post autor: legenda995 »

cześć.
Jest koniec sezonu także postanowiłem zrobić serwis i nasunęło mi sie kilka pytań po rozebraniu troche moto rok 2004 przebieg 50000tys zaraz

1 ogólnie nie ma żadnych niepokojących dźwięków od str silnika i teraz po ok 2 miesięcznym postoju odpaliła na tyk ale do rzeczy
będe chciał sprawdzić luzy zaworowe jeśli wszystko było by ok to nie chciał bym zaglądać do napinaczy powiedzcie mi czy profilaktycznie lepiej zajrzeć czy nie ?

2 jeśli luzy zaworowe nie bedą w normie to i tak bede musiał je wyciągnąć (napinacze) zeby odkrecić wałki ?

3 czy zaglądać do pompy paliwa ? ją sie jakoś czyści czy coś ? aha i gdzie ona ma jakiś przekaźnik ?

4 co to jest i do czego służy

http://pokazywarka.pl/7ipbb7/

1 zdj 2x18 ten zaworek co to jest ?

2 zdj te klapki od filtra a obok to co termostat czy co co to wgl robi ?

3 zdj ten wężyk idzie do tego zaworka ze zdj 1 od tego termostatu ze zdj 2

4 zdj przejmować sie tym ? pod filtrem powietrza ta siatka to jest

5 zdj co to ?

6,7 zdj wymieniać czy jeszcze sie zrobi z 5-10tyś?

Jak przygotować ją jeszcze do sezonu co dołożyć co wyczyścić co sprawdzić ?

narazie sprawdziłem jakieś kostki ale wszystko sie błyszczy kostka przekaźnika rozrusznika tak samo wszystko pryskam takim sprejem do elektryki i zakładam z powrotem od alternatora te kostki też juz sprawdziłem

olej wymieniam na -VALVOLINE DURABLEND 4T 10W40 ile wchodzi oleju wgl ?

5 czy dać dodatkową linke sprzęgła ?

6 filtr powietrza standardowy kupić ?

7 profilaktycznie wozić spinke łańcucha ? łańcuch mam zakuty

Awatar użytkownika
Pegaz
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 389
Rejestracja: śr sty 04, 2017 10:33 pm
Imię: Paweł
Marka motocykla: Yamaha
Model: Super Tenere 1200
Lokalizacja: Międzyborów

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#2 Post autor: Pegaz »

Tak w skrócie, na szybko.
Przy tym przebiegu sprawdź zawory, jeżeli będą dobrze to nic więcej nie ruszaj. Jeżeli będziesz musiał ściągać wałki do regulacji, profilaktycznie możesz wymienić sprężynki w napinaczach ( tylko kupione w ASO) .
Do pompy paliwa nie zaglądaj bo nic tam nie zobaczysz;)
Co do klocków to trudno powiedzieć na ile wystarczą, zależy jak jeździsz .
Zaznacz na zdjęciu dokładnie o który zaworek pytasz...
Oleju na wymianę wchodzi prawie 4 litry.

legenda995
Udaje motocyklistę
Posty: 105
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 9:18 pm
Imię: Michał
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: czestochowa

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#3 Post autor: legenda995 »

chodzi mi o ten zaworek z pierwszego zdj na którym pisze 2x18

Awatar użytkownika
mack1310
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 460
Rejestracja: czw lut 22, 2018 8:40 pm
Imię: Maciej
Marka motocykla: HONDA
Model: VARADERO XL / PC 800
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Jarosław

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#4 Post autor: mack1310 »

Co do klocków to mają góra 15% zużycia. Wyczyścić, założyć i latać. Na ile wystarczą?... Zgadzam się z przedmówcą - zależny od stylu jazdy.
Co do aku to zainwestuj w "kroplówkę" i podepnij na okres zimowy(garaż ogrzewany), lub wyciągnij naładuj i trzymaj w cieple.

Awatar użytkownika
ArturNtv
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 214
Rejestracja: ndz paź 18, 2015 12:24 am
Imię: Artur
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#5 Post autor: ArturNtv »

5. Warto puścic równolegle zapasowa linke sprzęgła i zabezpieczyc jej końce koszulka termokurczliwa (zeby nie łapała brudu)

6. Filtr powietrza akcesoryjny KAŻDY ma taka samą wade: nie pasuje idealnie od strony ruchomej klapki, trzeba go lekko inaczej uformować (na ciepło). Oem pasuje idealnie.

7. Mozna wozic zapinke (w razie W). Jak nie Tobie, to komuś na trasie może sie przydać. Łańcuch 525.

legenda995
Udaje motocyklistę
Posty: 105
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 9:18 pm
Imię: Michał
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: czestochowa

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#6 Post autor: legenda995 »

okej

Macie może zrobiony osobną włącznik świateł żeby nie zapalać na światłach? bo ja taki bede robił

Awatar użytkownika
ArturNtv
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 214
Rejestracja: ndz paź 18, 2015 12:24 am
Imię: Artur
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#7 Post autor: ArturNtv »

Swiatła przygasaja jak krecisz rozrusznikiem. Jak wyłaczysz i zapomnisz właczyć mozesz sobie zaszkodzić (widoczność, mandat). Moze wystarczy załozyc aku 18Ah z wersji z ABS?

legenda995
Udaje motocyklistę
Posty: 105
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 9:18 pm
Imię: Michał
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: czestochowa

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#8 Post autor: legenda995 »

Kręci normalnie i wszystko ok no ale lepiej by było mieć taki wyłącznik

legenda995
Udaje motocyklistę
Posty: 105
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 9:18 pm
Imię: Michał
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: czestochowa

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#9 Post autor: legenda995 »

chciałbym założyć jeszcze zębatke z tłumikiem drgań ale jedyne jakie znajduje to JT możecie coś doradzić w tej kwestii

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#10 Post autor: zalmen3 »

1. Jeżeli nie masz żadnych niepokojących objawów to, w mojej ocenie, nie ma sensu demontować napinaczy;
2. Jak zajdzie potrzeba regulacji luzów, to napinacze się luzuje i blokuje za pomocą specjalnego kluczyka, albo płaskiego śrubokręta wetkniętego w otwór pod śruba na samym czubku napinacza. Odkręcasz tą śrubę, wkładasz rzeczony kluczyk lub śrubokręt, przekręcasz kilka obrotów (chyba w lewo) aż poczujesz opór i w takiej pozycji blokujesz. Wtedy spokojnie zdemontujesz wałki. Proponuję najpierw zrobić jeden, a potem drugi cylinder i demontować tylko jeden wałek na raz, nie ma wtedy niebezpieczeństwa że łańcuch ci spadnie w głąb komory silnika, bo będzie sobie wisiał na drugim wałku. Kluczyk do napinacza wygląda mniej więcej tak: https://www.ebay.ie/itm/C...w-/163864023994 ;
3. Nigdy nie zaszkodzi, ale jakieś specjalnej potrzeby nie ma, jak nie ma objawów nieprawidłowego działania;
4.
1. Zawór sterowania podciśnieniem, tzw. selenoid;
2. Jest to zawór membranowy sterowany podciśnieniem do "zarządzania" strumieniem powietrza;
3. Wężyk podciśnienia zapewniający połączenie całego systemu;
4. Może to sugerować ciasne luzy zaworowe, w mojej ocenie nie jest to aż taki zły objaw, sprawdź luzy;
5. Puszka odmy, może być w środku trochę oleju, możesz też zaobserwować olej na dnie airboxa;
6, 7. 5 tys. powinny jeszcze zrobić, jeździć, obserwować - trzeba się nauczyć przewidywać kiedy co wymienić, także przede wszystkim obserwacja;

Sprawdź stan ogumienia, zawieszenia przedniego i tylnego (wycieki, zapocenia, luzy), pomyśl o wymianie oleju w przednim zawieszeniu, sprawdź czy łożysko główki ramy nie ma luzów, sprawdź stan łańcucha i zębatek, zdejmij osłonę zębatki zdawczej wyczyść z całego zalegającego tam syfu, wyczyść i nasmaruj popychacz sprzęgła i jego mechanizm, jeżeli wymienisz klocki, to wymień też płyn hamulcowy, jeżeli nie, to sprawdź jego stan/jakość i wymień w razie potrzeby, sprawdź stan i w razie potrzeby wymień płyn chłodniczy, nasmaruj linki sprzęgła, gazu i ssania... itp. itd.;

5. Ja nie mam, inni mają - każdy ma swój sposób na "w razie w" musisz sam zdecydować;
6. Kup jaki chcesz, byle pasował. Warto też zwrócić uwagę, żeby był "firmowy" bo noname'y często nie pasują idealnie i mogą trochę puszczać bokiem. Pamiętaj, że filtr musi dobrze przylegać na całej powierzchni styku do obudowy;
7. Nigdy nie zerwał mi się łańcuch, a zdarzyło mi się już jeden zajechać tak, że powypadały z niego oringi. Myślę, że spinka, to zbędna sprawa. Znam natomiast takich, którzy na bardzo długie wyjazdy zabierają zapasowy łańcuch i zakuwarkę, ja nigdy nie wożę i uważam to za zbędny balast (może jeszcze nie byłem po prostu na odpowiednio długiej wyprawie). Smaruj, dbaj o prawidłowy naciąg i nie przedłużaj nadmiernie eksploatacji, to nic nie ma prawa się zerwać.
Opisy wszystkich opisanych przeze mnie czynności znajdziesz na tym i siostrzanym forum (varaderoclub.pl) oraz w necie. Na stronie głównej dostępne też są chyba serwisówki, z których warto korzystać.
Powodzenia.
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

legenda995
Udaje motocyklistę
Posty: 105
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 9:18 pm
Imię: Michał
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: czestochowa

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#11 Post autor: legenda995 »

zalmen3 Wielkie dzieki za poświecenie czasu i rozbudowany opis bardzo mi pomogłeś

w tym tyg bede sie do wszystkich rad stosował mam nadzieje że nic mnie juz nie zaskoczy a jak zaskoczy to bede pisał

jeszcze raz dzięki

Awatar użytkownika
ArturNtv
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 214
Rejestracja: ndz paź 18, 2015 12:24 am
Imię: Artur
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#12 Post autor: ArturNtv »

JT zebatek nie polecam, niewazne z guma czy bez. Trwalszy bedzie Sunstar, a najlepszy oryginał ( i ten bedzie z guma).

legenda995
Udaje motocyklistę
Posty: 105
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 9:18 pm
Imię: Michał
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: czestochowa

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#13 Post autor: legenda995 »

A dlaczego te JT są złe byłem przed chwilą w combiku który prowadzi gościu z dużym doświadczeniem który jeździ na torze zajmuje sie częściami itp i powiedział że może to nie jest kwestia zębatek a kwestia wałka który ma np już nalatane 150tys i on jest już troche wytarty powiedział też że zebatki jt są mniej precyzyjne od np sunstar ale sprzedaje tych jt najwiecej i też na nich jeździ porównywał je też do jakiś innych lepszych zębatek no ale może rzeczywiście modelowi varadero gdzieś nie pasują te jt

aha a ta z tłumikiem drgań wystepuje tylko jako oryginał i tylko firma JT produkuje zamienniki ?

legenda995
Udaje motocyklistę
Posty: 105
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 9:18 pm
Imię: Michał
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: czestochowa

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#14 Post autor: legenda995 »

A akumulator mam 18ah jak teraz patrzę

legenda995
Udaje motocyklistę
Posty: 105
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 9:18 pm
Imię: Michał
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: czestochowa

Re: kilka pytań dotyczących serwisu i kilka pytań z serii co

#15 Post autor: legenda995 »

Wymieniać linke czy latać dalej ? A może kupić i wozić zestaw naprawczy? Drugie zdj linka sprzedał



Ta linke od lewej od czego jest prawa otwiera przepustnice A lewa jest sztywna to jest jakiś naciąg rolgazu
Załączniki
20191202_150252.jpg
20191202_150252.jpg (2.16 MiB) Przejrzano 6832 razy
20191202_135218.jpg
20191202_135218.jpg (2.14 MiB) Przejrzano 6840 razy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”