Spadek napięcia

Tematy dotyczące problemów z elektryka i elektroniką.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
sowikX
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 4
Rejestracja: ndz mar 10, 2024 12:04 am
Imię: Sławomir
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000
Rocznik: 2007

Spadek napięcia

#1 Post autor: sowikX »

Witam wszystkich.
Mój problem polega na tym, że nie grzeją manetki a właściwie grzeją tylko w momencie wciśnięcia przedniego hamulca lub włączenia awaryjnych wyłączają się lub sterownik miga na przemian z awaryjnymi. Sprawdziłem napięcie i po włączeniu awaryjnych napięcie ładowania spada do 12,6V. Myślałem, że to regulator więc wymieniłem na nowy ale dalej jest to samo. Mierzyłem napięcie wychodzące z alternatora 36V na każdej fazie przy ok. 1500obr. Cewki też nie mają przebicia do masy. Co może być powodem?
Dopowiem jeszcze, że motocykl stał nie ruszany prawie trzy lata.

Awatar użytkownika
Bayboos
Uczy się jeździć
Posty: 96
Rejestracja: wt gru 01, 2020 8:19 pm
Imię: Mirosław
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000XL
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Polska

Re: Spadek napięcia

#2 Post autor: Bayboos »

...grzeją tylko w momencie wciśnięcia przedniego hamulca lub włączenia awaryjnych wyłączają się lub sterownik miga na przemian z awaryjnymi
Mówisz "grzeją tylko w momencie WCIŚNIĘCIA hamulca"? Czary... albo pochromolone kabelki. Z tego co wiem Wiadro nigdy nie miało awaryjnych fabrycznie, więc ktoś tu już coś kombinował. Zależnie od poziomu bałaganu, czeka Cię chyba bardzo ciekawy wieczór archeologiczny... :)

Alternatywnie mogło tam gdzieś zabraknąć przecinka, jeśli więc chciałeś powiedzieć:
...właściwie grzeją, tylko w momencie wciśnięcia przedniego hamulca lub włączenia awaryjnych wyłączają się...
... no to już niestety mniej magicznie, a bardziej "coś Ci zjada elektronki". Czy przez te trzy lata postoju ktoś dbał o akumulator, albo wymienił na nowy? Bo jak nie, to to może być winowajca. Alternatywnie, zauważasz problem przy zapalaniu światełek z tyłu - a czy tak samo dzieje się gdy włączysz coś prądożernego z przodu, np. długie? Bo jak nie, to możesz mieć też kłopotki z kabelkami idącymi w tył - przebicie, zaśniedziałe styki itp. Zaczął bym od poruszania wszystkim co jest łatwo dostępne żeby sprawdzić czy są jakieś zmiany.

Powodzenia.
Duży Waran, zgrabna Dominisia. Na razie wystarczy.

sowikX
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 4
Rejestracja: ndz mar 10, 2024 12:04 am
Imię: Sławomir
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000
Rocznik: 2007

Re: Spadek napięcia

#3 Post autor: sowikX »

Awaryjne są w standardzie, czyli nic nie było dokładane. Akumulator zakupiłem nowy razem z regulatorem.
Przy włączeniu długich jest ta sama sytuacja grzanie manetek wyłącza się.
Może to wina przekaźnika ponieważ są w niego wpięte manetki, halogeny i jeszcze parę innych rzeczy?
Nawet mechanik, do którego za zaprowadziłem moto się poddał a do leszczy w tej branży nie należy😁

elofura
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 4
Rejestracja: śr mar 06, 2024 10:38 am
Imię: Rafal
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2007

Re: Spadek napięcia

#4 Post autor: elofura »

Na bank przekaźnik. Musisz przeanalizować co jest wpięte w ten przekaźnik i na jakiej on zasadzie działa. Do takich celów najlepiej zastosować dodatkowy przekaźnik.

Awatar użytkownika
Bayboos
Uczy się jeździć
Posty: 96
Rejestracja: wt gru 01, 2020 8:19 pm
Imię: Mirosław
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000XL
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Polska

Re: Spadek napięcia

#5 Post autor: Bayboos »

Nie ujmując nikomu, między "mechanik" a "elektryk" jest jednak pewna różnica... Jak masz niedaleko (na południe od Wrocka) to wdepnij na kawkę i rzucenie oczkiem :)

Czy "na bank" to bym pewien nie był. Mówisz że "są w niego wpięte manetki, halogeny i jeszcze parę innych rzeczy" - ale żadna z tych rzeczy które zgłaszasz że powodują wyłączenie grzania... więc to chyba nie spadek napięcia na samym przekaźniku (co mogło by mieć miejsce przy zbyt małej przepustowości). Ale możliwe że spadek napięcia w całej instalacji powoduje rozłączenie przekaźnika - jeśli jest elektromechaniczny to oczywiście można to sprawdzić "na ucho", jeśli nie to woltomierz w łapkę i sprawdzenie napięcia na wyjściu z przekaźnika/wejściu do manetek. Jeśli spada "do zera" to przekaźnik się rozłącza, jeśli spada "mocno, ale nie do zera" to wracasz do etapu "coś Ci zżera elektronki"...

I oczywiście zgadzam się z elo - odbiorniki z dużym apetytem powinny być na własnym, izolowanym obwodzie (przekaźniki, bezpieczniki itp).
Duży Waran, zgrabna Dominisia. Na razie wystarczy.

sowikX
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 4
Rejestracja: ndz mar 10, 2024 12:04 am
Imię: Sławomir
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000
Rocznik: 2007

Re: Spadek napięcia

#6 Post autor: sowikX »

Zakupiłem dzisiaj przekaźniki i w sobotę postaram się rozdzielić to wszystko zobaczymy czy będzie ok.
Z chęcią bym podjechał ale do Wrocka mam 160km a pogoda jeszcze nie rozpieszcza😁

Awatar użytkownika
Bayboos
Uczy się jeździć
Posty: 96
Rejestracja: wt gru 01, 2020 8:19 pm
Imię: Mirosław
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000XL
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Polska

Re: Spadek napięcia

#7 Post autor: Bayboos »

Oj tam. Ja dzisiaj strzeliłem setkę, jutro mam lekko niepewne, ale za to w weekend... Jakaś grubsza impreza we Wrocku się szykuje :)
Duży Waran, zgrabna Dominisia. Na razie wystarczy.

sowikX
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 4
Rejestracja: ndz mar 10, 2024 12:04 am
Imię: Sławomir
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000
Rocznik: 2007

Re: Spadek napięcia

#8 Post autor: sowikX »

Witam postanowiłem się podzielić informacją, usterka usunięta. Przyczyną był przekaźnik, który już nie domagał. Po mimo, tego że na jednym przekaźniku działało jak powinno rozdzieliłem wszystko na osobne przekaźniki i mam nadzieję, że wszystko będzie ok. Zastosowałem trzy przekaźniki przemysłowe typu mikro 20A wraz z podstawą.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”