Wyciek oleju.

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
wudent
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 6
Rejestracja: sob mar 09, 2013 6:05 pm
Lokalizacja: TN

Wyciek oleju.

#1 Post autor: wudent »

Witam, mam problem z moją Hondą Varadero 125, sprawa jest nagła i bardzo prosiłbym o pomoc.
Mianowicie jutro ma przyjechać do mnie kupiec a tu jak na złość musi się zawsze coś zepsuć.... Poszedłem do garażu, przepalić motorek i sprawdzić czy wszystko jest w porządku, żeby nie dać jutro gafy.
Odpaliłem wiaderko, motocykl chwile pochodził, zgasiłem go i zauważyłem że coś czarnego (prawdopodobnie olej) kapie na podłogę garażu. Wyciek jest z prawej strony, nie umiem dokładnie sprecyzować skąd.
Czy wie ktoś co to możne być? dodam także że wyciek pojawia się tylko przy zapalonym silniku, przy zgaszonym nic nie kapie.
Na początku olej był czarny i gesty teraz kapie tak jakby był zmieszany z wodą, taki rzadki i kolor już nie jest tak bardzo czarny raczej podchodzi pod szary i wydaje mi się że kapie już mniej.
Dodam także że ostatnio, 3-4 tygodnie temu byłą robiona regulacja gaźników i czyszczenie filtrów. Motorek od tamtego czasu nie był jeżdżony i za często palony, kilka razy w tym dziś i wczoraj. Czy możliwe jest to że wykapał jakiś nadmiar oleju po nagrzaniu się czy coś w tym stylu?

Bardzo prosiłbym o pomoc... z góry dziękuje i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
jedras
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 259
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 7:31 am
Imię: Jędrzej
Marka motocykla: Honda
Model: XL 1000V Varadero
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyciek oleju.

#2 Post autor: jedras »

wudent pisze:Wyciek jest z prawej strony, nie umiem dokładnie sprecyzować skąd.
Czy wie ktoś co to możne być?
Skoro Ty nie jesteś w stanie sprecyzować skąd cieknie to raczej nikt tego nie zrobi przez internet.

wudent
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 6
Rejestracja: sob mar 09, 2013 6:05 pm
Lokalizacja: TN

#3 Post autor: wudent »

Fakt, ciężko mi powiedzieć skąd to cieknie więc zaznaczyłem na zdjęciu mniej więcej w którym to miejscu:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/77c ... 170de.html

może to coś pomoże, położyłem sie na ziemie zeby sprawdzić z czego to kapie, widziałem ze tam kapie chyba na rure jakąś, przepraszam ale jestem baaardzo zielony... :roll:

Awatar użytkownika
jedras
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 259
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 7:31 am
Imię: Jędrzej
Marka motocykla: Honda
Model: XL 1000V Varadero
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Warszawa

#4 Post autor: jedras »

wudent pisze:Fakt, ciężko mi powiedzieć skąd to cieknie więc zaznaczyłem na zdjęciu mniej więcej w którym to miejscu:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/77c ... 170de.html

może to coś pomoże, położyłem sie na ziemie zeby sprawdzić z czego to kapie, widziałem ze tam kapie chyba na rure jakąś, przepraszam ale jestem baaardzo zielony... :roll:
Zobacz czy korek spustowy oleju lub filtr jest nie dokręcony. Może przy wymianie ktoś nie dokręcił?

wudent
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 6
Rejestracja: sob mar 09, 2013 6:05 pm
Lokalizacja: TN

#5 Post autor: wudent »

Jakoś za godzinę będę w garażu wiec sprawdzę, ciężko się dostać do tego korka? łatwo go znajdę?
dzięki wielkie za fatygę ;)

Kuba-car
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 567
Rejestracja: sob lut 05, 2011 3:41 pm

#6 Post autor: Kuba-car »

A to nie syf z nieszczelnego złącza na układzie wydechowym? Weź lusterko i popatrz od spodu-ale i miejsce i objawy sugerują moja teorię-poza tym oliwa kapie zawsze,a twoje brudy lecą przy zapalonym silniku.

wudent
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 6
Rejestracja: sob mar 09, 2013 6:05 pm
Lokalizacja: TN

#7 Post autor: wudent »

Nie, nie moto jest czysty ;)
Siedzieliśmy w garażu z kumplem i chyba udało nam się rozgryźć co to. ;)
w rurze wydechowej w tym właśnie miejscu które zaznaczyłem na zdjeciu jest mała dziurka... I nasza teoria jest taka że jak silnik sie grzeje to para się skrapla w rurze (bo mam wilgotno w garażu) i miesza się z sadzą, i wypycha to przez tą dziurkę i dlatego kapie coś ciemnego co przypomina olej a po pewnym już czasie jest mniej już tej sadzy i dlatego kolor jest jaśniejszy. To jest możliwe? :D

Awatar użytkownika
Mielcar
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: pn sty 28, 2013 10:46 pm
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000V
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Gdańsk/Bydgoszcz

#8 Post autor: Mielcar »

Wszystko możliwe! Jaką lepkością wykazuje się to co wycieka? Olej będzie "śliski" i będzie pachniał olejem w przybliżeniu oczywiście bo jest już w jakimś stopniu przepracowany. Rozcieńczona sadza będzie śmierdzieć sadzą a woda z niej odparowywać, pozostawiając nalot z sadzy. Zrób badania! ;]

Edit. Daj temu nakapać na jakiś plastikowy/metalowy spodek, coby nie mogło wsiąknąć w betonową wylewkę garażu (jeżeli jest tam takowa, lub jakakolwiek inna niż kafelkowa czy epoksydowa)

Kuba-car
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 567
Rejestracja: sob lut 05, 2011 3:41 pm

#9 Post autor: Kuba-car »

wudent pisze:Nie, nie moto jest czysty ;)
Siedzieliśmy w garażu z kumplem i chyba udało nam się rozgryźć co to. ;)
w rurze wydechowej w tym właśnie miejscu które zaznaczyłem na zdjeciu jest mała dziurka... I nasza teoria jest taka że jak silnik sie grzeje to para się skrapla w rurze (bo mam wilgotno w garażu) i miesza się z sadzą, i wypycha to przez tą dziurkę i dlatego kapie coś ciemnego co przypomina olej a po pewnym już czasie jest mniej już tej sadzy i dlatego kolor jest jaśniejszy. To jest możliwe? :D
A zastanowiłeś się nad procesem spalania mieszanki powietrze/paliwo i zmianach proporcji w/w po wzroście temperatury?
Fizyka -zakres podstawówki w pas się kłania :oops:

wudent
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 6
Rejestracja: sob mar 09, 2013 6:05 pm
Lokalizacja: TN

#10 Post autor: wudent »

Problem rozwiązany, w rurze była dziurka wielkości ziarenka grochu, zespawane ;)
Dzięki za pomoc, pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
Mielcar
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: pn sty 28, 2013 10:46 pm
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000V
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Gdańsk/Bydgoszcz

#11 Post autor: Mielcar »

Świetnie! Jak widać, czasem groźnie wyglądająca plama pod silnikiem nie oznacza od razu problemów z "nietrzymaniem" oleju ;]

Awatar użytkownika
jedras
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 259
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 7:31 am
Imię: Jędrzej
Marka motocykla: Honda
Model: XL 1000V Varadero
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Warszawa

#12 Post autor: jedras »

wudent pisze:Problem rozwiązany, w rurze była dziurka wielkości ziarenka grochu, zespawane ;)
Dzięki za pomoc, pozdrawiam ;)
Dlaczego zaspawałeś dziurkę przez która jest odprowadzana woda skraplająca się ze spalin? Chcesz żeby to rdzewiało w przyszłości?

piter121
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 298
Rejestracja: wt lut 28, 2012 12:02 am
Marka motocykla: Honda Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: manchester/ gorzow wlkp

#13 Post autor: piter121 »

Zaspawal , bo sprzedaje !!!! Czy zrobil dobrze ? Niech sam sobie odpowie !

wudent
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 6
Rejestracja: sob mar 09, 2013 6:05 pm
Lokalizacja: TN

#14 Post autor: wudent »

Facepalm czyli tak powinno po prostu być tak? i to dlatego tak dużo kapało bo mam wilgoć w garażu. :oops:
czyli wszystko było ok a sam sobie teraz zrobiłem problem?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”