Światła do jazdy dziennej..

Tematy dotyczące zakupu, montażu i eksploatacji akcesoriów.
Wiadomość
Autor
DAREK86
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 22
Rejestracja: wt sty 22, 2013 9:54 pm
Lokalizacja: Zielona Góra

#16 Post autor: DAREK86 »

Po to jest forum, żeby przedstawić swoje opinie na dany temat i dyskutować o nich. Ja usłyszałem wersję, że nie można w naszym kraju używać świateł do jazdy dziennej w motocyklu i ją przedstawiłem. Zgodzę się z tym co kolega YACCO1 napisał. Dodam jeszcze że ta "mądra książka" o której pisał to ";rozporządzenie o warunkach technicznych Dz. U. z 2003 nr 32 poz 262 ze zmianami".
Po części zgadzam się ze wspomnianą zasadą "to co nie jest zakazane to robić można". Rzeczywiście przepis nie jest jednoznacznie sprecyzowany i nie ma w nim zapisu, który kategorycznie zabrania używania takich świateł. Problem w tym, że ustawodawca nie przewidział takiej możliwości w jednośladach.
Jak pisał wcześniej kolega YACCO1 "co do świateł dziennych w rubryce był "-" /myślnik/ czyli brak możliwości zamontowania i używania zgodnie z przepisami".
Dlatego dylemat czy można montować i używać świateł dziennych w motocyklu?, pozostaje w gestii użytkownika i jego interpretacji przepisów.

kanioot
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 16
Rejestracja: pn sty 28, 2013 12:49 pm
Lokalizacja: Żyrardów

#17 Post autor: kanioot »

Również zastanawiam się nad dodatkowymi swiatlami ale nie chce robic choinki z motocykla tylko chciałbym cos załozyc w podobie do GS Ad
czas rozkręcić ten "bajzel"

artiwie15
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 10
Rejestracja: pn maja 20, 2013 4:07 pm

Re: Światła do jazdy dziennej..

#18 Post autor: artiwie15 »

Tak ,że się wtrące - za zamontowane światła do jazdy dzienniej w motocyklu jest mandat i dowód do wora. Jak przedmówca zauważył - (czyt. myślnik) w tym rozporządzeniu w sprawie warunków technicznym oznacza , że nie można zamontować tego ustrojstwa w motocyklu. Pozdro

gajowy
Rekrut
Posty: 42
Rejestracja: sob wrz 07, 2013 12:34 am
Marka motocykla: HONDA
Model: VARADERO
Rocznik: 2004

Re: Światła do jazdy dziennej..

#19 Post autor: gajowy »

swiatła so jazdy dziennej są nagminnie uzywane przez coraz wieksza ilosc kierowców puszek, kwestia pozostaje jakie sa to swiatła bo takie za 30zł z allegro to mozna sobie do roweru zamontowac, moim zdaniem to zagrozenie dla reszty uzytkowników dróg, ale Polska krak absurdów, zezwala na montowanie tych smieci w autach a zabrania dodakowego oswietlenia w motocyklach, absurd, przeciez pojazdy dopuszczone do ruchu swiadectwem homologacji takie jak np BMW GS czy Tr. Tiger, maja dodatkowe halogeny na wyposazeniu juz w salonie sprzedaży tak jak auta maja dodatkowe p/mgielne, polecam nie patrzec na absurdalne prawo i robic swoje, kazde dodatkoe oswietlenie motocykla jest wskazane dla bezpieczenstwa, byle nie oslepiało pojazdów z naprzeciwka,
dobrze jest się wyróżnic np tak http://4.bp.blogspot.com/-ihzoaYzq_ko/U ... ecie+3.jpg
a oświetlenie miec np takie
http://4.bp.blogspot.com/-eBb1rG7tsFY/U ... C01792.JPG

Faktem jest ze dwuoka Varadero oswietlenia dodatkowego nie potrzebuje ze wzgledow na słaby reflektor, a w wielu jednookich motocyklach tak jest ze dodatkowe lampki przydaja sie do jazdy po ciemku

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Światła do jazdy dziennej..

#20 Post autor: melon1968 »

W bmw i tigerze są halogeny przeciwmgielne a nie do jazdy dziennej.A po za tym każda lampa musi mieć odpowiednią homologację.

Awatar użytkownika
ptah
Rekrut
Posty: 31
Rejestracja: czw cze 20, 2013 3:20 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 1000
Rocznik: 2005
Lokalizacja: Police

Re: Światła do jazdy dziennej..

#21 Post autor: ptah »

nie będę sie upierał bo nie jestem ekspertem ale z tego co wiem to jeśli chodzi o oświetlenie to przepisy określają co wolno a nie co jest zabronione :cooler:

Awatar użytkownika
płock1964
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 551
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:36 pm
Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Płock - Schwedt

Re: Światła do jazdy dziennej..

#22 Post autor: płock1964 »

Tak naprawdę, po co stosować światła do jazdy dziennej w motocyklu ?
Jadąc na światłach mijania jestem niewidoczny dla 50%
Wyłączając światła mijania i włączając światła do jazdy dziennej będę niewidoczny dla 90%.
Więc po co?
Żeby oszczędzić kilka wat? Ile są warte w porównaniu z moim zdrowiem, a niekiedy życiem?
Pozdrawiam, życzę miłego dnia. Szerokości.

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Światła do jazdy dziennej..

#23 Post autor: melon1968 »

Tyż prowda

Awatar użytkownika
Merlin
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 752
Rejestracja: wt sie 06, 2013 7:37 am
Imię: Maciek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Racibórz

Re: Światła do jazdy dziennej..

#24 Post autor: Merlin »

Amen.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria”