Opony

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
TomekJ
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 294
Rejestracja: ndz gru 21, 2014 8:21 am
Imię: Tomek
Marka motocykla: Teraz Suzuki DL650
Model: Dawniej Varadero 125
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Rzut beretem od Pyrzowic

Opony

#1 Post autor: TomekJ »

Nakręciłem dziś znowu troszkę w bardzo mieszanych warunkach. Było i odkręcanie manetki na full na S1, i ślimacze tempo w piasku w lesie, i błoto, i woda, i dziurawe wiejskie drogi. I powiem Wam, że o ile rozumiem uślizgiwanie się kół na piasku, czy na błocie, o tyle nie za bardzo mi się podoba wrażenie (być może subiektywne) relatywnie niskiej przyczepności tylnego koła - owszem, na typowo polskim asfalcie, w którym więcej łat i dziur niż asfaltu, ale jednak... Wrażenie to powstawało bez wyraźnych powodów, ot, po prostu czułem jakby niedociążenie tyłu. Wiem, zimno, zimny asfalt, zimna opona itd., jednakże... Czy ten typ tak ma, czy może coś nie tak z oponami (na oko są bardzo ok, równe, nie zniszczone, ze świetnym bieżnikiem) ? A może jestem po prostu przewrażliwiony ?
Romet Pony 50-M-2 -> Jawa 350TS -> Honda Varadero 125XL -> Suzuki V-Strom 650 DL

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Opony

#2 Post autor: melon1968 »

Jeśli są stare i twarde to nie ważne że bieżnika jest dużo.Też nie będą trzymały.

Awatar użytkownika
brakus
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 317
Rejestracja: sob sty 10, 2015 2:00 am
Imię: Marcin
Marka motocykla: Honda
Model: VFR 800
Lokalizacja: Kutno

Re: Opony

#3 Post autor: brakus »

Dokładnie tak jak melon pisze jeśli opona jest stara to robi się twarda i nie trzyma się asfaltu.
Znajoma w HD miała jak nową z grubym bieżnikiem ale z 2005r (9 letnia guma ma prawo stwardnieć)
Sprawdź jaki masz DOT (datę produkcji) na oponie wybity. Są to 4 cyfry - pierwsze dwie to nr tygodnia w roku a drugie dwie to rocznik.
Obrazek

Awatar użytkownika
szuler
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 290
Rejestracja: ndz wrz 02, 2007 12:29 am
Imię: Marcin
Marka motocykla: Suzuki
Model: DL650A Ruda Suzia
Rocznik: 2011
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Opony

#4 Post autor: szuler »

Sprawdź jak masz ustawione napięcie wstępne sprężyny w tylnym amortyzatorze (jest od 1 do 7; fabryczne ustawienie to 2) - jak masz za miękki też będziesz mieć takie odczucie.
Pozdrawiam,
Marcin

"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem

Awatar użytkownika
TomekJ
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 294
Rejestracja: ndz gru 21, 2014 8:21 am
Imię: Tomek
Marka motocykla: Teraz Suzuki DL650
Model: Dawniej Varadero 125
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Rzut beretem od Pyrzowic

Re: Opony

#5 Post autor: TomekJ »

brakus pisze:Sprawdź jaki masz DOT (datę produkcji) na oponie wybity. Są to 4 cyfry - pierwsze dwie to nr tygodnia w roku a drugie dwie to rocznik.
Obie opony - pirelli scorpion trail, na tylnej nie ma DOT (?!), na przedniej 2912, więc nie najgorzej. Ciśnienie dobre.
Romet Pony 50-M-2 -> Jawa 350TS -> Honda Varadero 125XL -> Suzuki V-Strom 650 DL

Awatar użytkownika
Marcin
Udaje motocyklistę
Posty: 104
Rejestracja: sob gru 20, 2014 4:15 am
Marka motocykla: Hooonda
Model: XL 125 V
Rocznik: 2008

Re: Opony

#6 Post autor: Marcin »

Na każdej oponie jest DOT. Jeśli to nie opony to może masz luzy gdzieś w tylnym zawieszeniu lub padnięty amortyzator...?

radyola
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 209
Rejestracja: wt paź 07, 2014 9:51 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125 XL
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Opony

#7 Post autor: radyola »

muszę kupić gumy nowe, wybór spory, znajomy serwisant w Hondzie powiedział tylko Haidenau... szukam w necie znajduje jakieś inne rozmiary niż podane w specyfikacji kół: Przód: 100/90 ZR18 – Tył: 130/80 ZR17.
W jakim zakresie rozmiarowym mogę się poruszać, żeby opona wlazła na obręcz?
Jak bardzo nieistotna jest nasza praca gdy staramy się o podwyżkę... a jakże ważna dla ludzkości gdy chcemy pójść na urlop...

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Opony

#8 Post autor: melon1968 »

radyola pisze:muszę kupić gumy nowe, wybór spory, znajomy serwisant w Hondzie powiedział tylko Haidenau... szukam w necie znajduje jakieś inne rozmiary niż podane w specyfikacji kół: Przód: 100/90 ZR18 – Tył: 130/80 ZR17.
W jakim zakresie rozmiarowym mogę się poruszać, żeby opona wlazła na obręcz?
+ - 10mm oczywiście w szerokości.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Części zamienne”