Delikatne stukanie, tykanie

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Akar
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 274
Rejestracja: czw lis 07, 2013 11:27 am
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000 XL
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Racibórz

Delikatne stukanie, tykanie

#1 Post autor: Akar »

Panowie, problem mojego brata okazał się błahy i został rozwiązany, ale pojawił się inny i to u mnie tym razem... Dzisiaj odebrałem moto z przedsezonowego serwisu (wymiana oleju z filtrem, filtru powietrza, płynu hamulcowego, chłodniczego, opon) i usłyszałem od mechanika, że niepokoi go stukanie dochodzące z serca mojej Hondy. (Z góry zaznaczam, że jestem laikiem jeżeli chodzi o mechanikę!). I rzeczywiście po wsłuchaniu słychać stukanie, tykanie. Delikatne, bo delikatne, ale jest.

Poszukałem trochę na forum i natknąłem się na ten temat: http://hondavaradero.pl/phpBB3/viewtopi ... rz%C4%85du

I tak jak forumowicze opisywali - u mnie stukanie pojawia się po nagrzaniu pieca. Mechanik zasugerował, że trzeba by sprawdzić płytki zaworowe, rozrząd (nieśmiało stawiał na wałek). Powiedział też, że z tym trzeba się trochę pobawić i że mam spokojnie jeździć, a po sezonie się tym zajmie. No i tu pojawia się problem. Wydaje mi się, że z tym za bardzo nie ma co czekać, tym bardziej, że chciałem trochę kilometrów nakręcić w tym sezonie.

Jeszcze raz zaznaczę, że po prostu nie znam się na tych sprawach i nie ma szans, żebym nawet z Waszą pomocą sam sobie z tym poradził. Chciałem zapytać czy możecie polecić kogoś na Śląsku kto zna się na rzeczy i byłby w stanie to ogarnąć? I czy to rzeczywiście może sobie poczekać czy jest to zdecydowanie sprawa, którą trzeba się zająć na cito?

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1487
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Delikatne stukanie, tykanie

#2 Post autor: melon1968 »

Sprawdź napinacze łańcucha rozrządu bo to najczęstsza przyczyna stukania w viadrze.

matimatimati
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: pn maja 13, 2013 7:48 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Re: Delikatne stukanie, tykanie

#3 Post autor: matimatimati »

Kolego coś podobnego masz? Może trochę ciszej?
http://www.youtube.com/watch?v=IOs19IBxUFg

P.S. Co było u brata ? Jakie rozwiązanie?

Awatar użytkownika
Akar
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 274
Rejestracja: czw lis 07, 2013 11:27 am
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000 XL
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Racibórz

Re: Delikatne stukanie, tykanie

#4 Post autor: Akar »

Hm, wydaje się, że mam coś podobnego, ale dużo ciszej. Po odpaleniu nie słychać tego w ogóle. Minie chwila i zaczyna tykać jak zegarek.

U brata przyczyną był zasyfiony filtr paliwa :D

matimatimati
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: pn maja 13, 2013 7:48 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Re: Delikatne stukanie, tykanie

#5 Post autor: matimatimati »

No to jak takie same ale ciszej to napinacz. Mniej się cofa i łańcuch trochę ciszej hałasuje.

Awatar użytkownika
Akar
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 274
Rejestracja: czw lis 07, 2013 11:27 am
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000 XL
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Racibórz

Re: Delikatne stukanie, tykanie

#6 Post autor: Akar »

Ok, dzięki :-) mam jeszcze jedno pytanie. Czy opłaca się wymienić sam napinacz nawet jeżeli łańcuszek byłby jeszcze ok? Wie ktoś ile wynosi mniej więcej żywotność łańcuszka?

matimatimati
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: pn maja 13, 2013 7:48 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Re: Delikatne stukanie, tykanie

#7 Post autor: matimatimati »

Oczywiście, że się opłaca wymienić sam napinacz. Ba, nawet to konieczne jeżeli to napinacz jest uszkodzony. Co do łańcuszka to dopuszczalna jest różnica pół zęba na znakach względem płaszczyzny ścianki głowicy.

Awatar użytkownika
Akar
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 274
Rejestracja: czw lis 07, 2013 11:27 am
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000 XL
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Racibórz

Re: Delikatne stukanie, tykanie

#8 Post autor: Akar »

Rozrząd skontrolowany. Łańcuszki w średnim stanie, ale jeszcze nie do wymiany- wymienię po sezonie. Napinacz na szczęście sprawny. Konieczna była regulacja luzów zaworowych. Zaniepokoil mnie luz przedniej zębatki napędu, ale napiszę o tym w odpowiednim temacie :-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”