Akumulator

Tematy dotyczące problemów z elektryka i elektroniką.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
janki5
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 346
Rejestracja: pn maja 28, 2012 12:44 pm
Imię: Marcin
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero xl 1000
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Akumulator

#1 Post autor: janki5 »

Witam jakie będą konsekwencje włożenia mniejszego aku (pojemnosć) czy alternator +regulator nie przeładują go .

Awatar użytkownika
Merlin
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 752
Rejestracja: wt sie 06, 2013 7:37 am
Imię: Maciek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Racibórz

Re: Akumulator

#2 Post autor: Merlin »

To znaczy o jakiej pojemności?
Według mnie nie, "fabryczny" 18 Ah.
Zawsze zastanawiałem się dlaczego jest o takiej dużej pojemności, w dużych cruiserach ma 12 Ah.

matimatimati
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: pn maja 13, 2013 7:48 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Re: Akumulator

#3 Post autor: matimatimati »

Merlin w Viaderkach z ABSem jest duży aku ze względu na ABS. W SD01 jest standardowo 12Ah.
Ja mam w SD01 aku 8Ah. Taki był zamontowany jak robiłem oględziny przy kupnie (poprzedni właściciel pożyczył od kolegi z mniejszego motocykla) Dostałem go z moto aby wrócić do domu - miałem zmieniać bo myślałem, że będzie za mały ale radzi sobie doskonale. Fakt, że ładowanie mam 14,4V (po przewinięciu alternatora).

Czasem zdarzy się, że zaraz po zgaszeniu (jak rozgrzany jest silnik) chcę ponownie zapalić to złapie zadyszkę na sekundę. Podejrzewam, że ze względu na akurat trafiony suw sprężania. Naciskam włącznik rozrusznika drugi raz i pali doskonale.

Jak chcesz kupić nowy to się nie zastanawiaj i kupuj dedykowany :isok2:

Awatar użytkownika
Merlin
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 752
Rejestracja: wt sie 06, 2013 7:37 am
Imię: Maciek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Racibórz

Re: Akumulator

#4 Post autor: Merlin »

matimatimati pisze:Merlin w Viaderkach z ABSem jest duży aku ze względu na ABS. W SD01 jest standardowo 12Ah
Niestety nie znam się na tym, wiec proszę aby ktoś wytłumaczył dlaczego do moto z ABS potrzebny aku o większej pojemności.

W moim MS-ie, 12 Ah akumulator (Yuasa) radzi sobie doskonale ruszając gary po 950 ccm :) ale może nie chodzi tylko o rozruch.

janki5
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 346
Rejestracja: pn maja 28, 2012 12:44 pm
Imię: Marcin
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero xl 1000
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Akumulator

#5 Post autor: janki5 »

Ma być 18h i jest już w stanie średnim (na zimę/wiosnę oczywiście kupie nowy) , chodzi mi o to czy na chwilę np na wyjazd w trasę mógłbym przełożyć nowy z SD01 tylko on jest 12h , i teraz czy zapewnię sobie większy spokój w tej kwestii czy problemy.
Napięcia aku
SDO2 18h po jednym dniu postoju 12.7V ,ładowanie na wolnych 13.7 V
SD01 12h po tygodniu postoju 13.1-2V ,ładowanie na wolnych 14.6 V

Awatar użytkownika
Merlin
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 752
Rejestracja: wt sie 06, 2013 7:37 am
Imię: Maciek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Racibórz

Re: Akumulator

#6 Post autor: Merlin »

Myślę, że skoro 12Ah wystarcza do dwóch garów np: DS 1100 i MS 1900 (+ gniazda ładowarek + lightbary 2x35W) to musi wystarczyć do XL1000 tak myślę, więc dlatego zapytałem co ma wspólnego ABS z pojemnościĄ akumulatora/

Awatar użytkownika
eneron
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 750
Rejestracja: czw lis 03, 2011 8:46 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Akumulator

#7 Post autor: eneron »

18 Ah jest potrzebny do wersji z ABSem bo przy każdorazowym odpalaniu silnika system ABS jest testowany a co za tym idzie potrzebuje do tego testu prądu i to chyba nie mało. Miałem kiedys Forda Mondeo i tam np w garażu przy ścianie odpalając silnik już z zapalonymi światłami - widać było kiedy ABS się "sprawdza" zwłaszcza gdy aku byl już słaby - zawsze po przekręceniu zapłonu światła przez 2 sek pulsowały i gdy odrazu odpalałem silnik - ledwo kręcił, a gdy po tym teście odczekałem 3 - 4 sek odpalał całkiem dobrze.

Co do pojemności aku - kupiłem Varadero z aku 14 Ah - po kupnie przegląd moto, ładowanie aku itp. W trasie na gorącym silniku często przy uruchamianiu silnika brakowało prądu - zegarek i liczniki resetowały się, gasły kontrolki (mam ABS), aku pod obciążeniem dobrze trzymał(w serwisie byłem aby sprawdzić ładowanie i stan aku) a mimo wszystko co 2 - 3 odpalenia był moment, że aku nie dawał rady (darowałem już sobie ustawianie zegarka bo i tak za chwilę będzie reset). Kupiłem aku 18 Ah EXIDE i 3 lata NIGDY (oby nie wykrakać) nie było resetów zegarka, liczników, kontrolki przy odpalaniu już nie gasną :)

Ciekawostka jeszcze taka, że ten poprzedni ku z mego Varadero 14 Ah w Suzuki V-Stroma 1000 (kumpel przygarnął aku) ZAWSZE odpala bez zająknięcia a w Varadero nie dawał po prostu rady.
Honda Varadero XL1000VA - 2006r - sprzedana
Jest:
Suzuki DRZ 400S - 2002r
Kawasaki Z650 B - 1978r
SHL 175 M11 S32 - 1964r
SHL 175 M11 S32 - 1961r

Awatar użytkownika
elbandziorno
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 6
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:37 pm

Re: Akumulator

#8 Post autor: elbandziorno »

Wszystko to kwestia tego, co wpływa na to, że chcesz kupić mniejsze aku. Jeżeli powód jest konkretny, to tak jak się pewnie domyśliłeś, możesz wsadzić mniejsze, ale będzie to okupione pewnymi niedogodnościami. Jeżeli chcesz kupić tak tylko dla odmiany, to nie widzę najmniejszego sensu.

janki5
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 346
Rejestracja: pn maja 28, 2012 12:44 pm
Imię: Marcin
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero xl 1000
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Akumulator

#9 Post autor: janki5 »

Nie mam zamiaru kupować mniejszego ani też jezdzić z nim na stałe , kupiłem nowy motor i w nim jest słaby akumulator a w starym motorze mam nówkę kroi się zaraz wyjazd a moje fundusze leżą , i teraz nie jestem w stanie kupić nowego , chodzi o to czy na jeden wyjazd jechać ze słabym akumulatorem czy przełożyć nowy ale mniejszej pojemności.

Awatar użytkownika
płock1964
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 551
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:36 pm
Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Płock - Schwedt

Re: Akumulator

#10 Post autor: płock1964 »

janki5 pisze:Nie mam zamiaru kupować mniejszego ani też jezdzić z nim na stałe , kupiłem nowy motor i w nim jest słaby akumulator a w starym motorze mam nówkę kroi się zaraz wyjazd a moje fundusze leżą , i teraz nie jestem w stanie kupić nowego , chodzi o to czy na jeden wyjazd jechać ze słabym akumulatorem czy przełożyć nowy ale mniejszej pojemności.
Przekładaj i jedź, co najwyżej kilka razy zresetujesz liczniki.
Pozdrawiam, życzę miłego dnia. Szerokości.

janki5
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 346
Rejestracja: pn maja 28, 2012 12:44 pm
Imię: Marcin
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero xl 1000
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Akumulator

#11 Post autor: janki5 »

No i o to mi chodziło żeby ani moto ani nowej akumy nie uszkodzić , raz już miałem przyjemność na pycha viadro odpalać i razem z kolegą po czterech próbach daliśmy za wygraną .

Awatar użytkownika
Cyrd
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 5
Rejestracja: śr sie 01, 2012 9:15 pm
Lokalizacja: Pyrzyce

Re: Akumulator

#12 Post autor: Cyrd »

Szanowne Towarzystwo, podepnę się z krótkim pytaniem. Dałem ciała przy zamawianiu akumulatora i zamówiłem model z pierwszym rodzajem mocowania:

http://www.ca-poznan.pl/foty/Moto/Yuasa ... atory.jpeg

Natomiast na gwałt potrzebuję odpowiedniego. Czy zmontowanie zestawu na tych zaciskach ma sens czy jest nie do zrobienia (nie bardzo miałem kiedy spróbować jeszcze)? I czy ewentualnie ten model

http://www.e-moto.pl/motostart/akumulat ... 16-bs.html

(który mogę kupić dzisiaj na miejscu) jest podobnej jakości jak analogiczny model od LP?

Pozdrawiam serdecznie, dawno mnie tutaj nie było! :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”