Gaśnie na sekundę podczas jazdy+czasem nie kręci rozrusznik

Tematy dotyczące problemów z elektryka i elektroniką.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
matimatimati
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: pn maja 13, 2013 7:48 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Gaśnie na sekundę podczas jazdy+czasem nie kręci rozrusznik

#1 Post autor: matimatimati »

Witam.
Zwracam się do szanownych Kolegów z zapytaniem dotyczącym dolegliwości mojego Varadero. Wróciłem z podróży po Bałkanach, podczas której motocykl zaczął marudzić. Po przejechaniu pierwszych 500 km zgasł podczas jazdy na 1 sekundę po czym wrócił do życia. Sprawa wygląda tak, że nagle jest strzał z wydechu dlatego, że zgasł, dalej dostaje prąd z powrotem, zapala się kontrolka rezerwy ( tak jak przy włączeniu przycisku on/off przed rozruchem), jedzie dalej jak gdyby nigdy nic. Przez 3000 km działo się tak co około 300 km. Na 1 sekundę lub kilka brakuje prądu. Co więcej, podczas gdy chcę uruchomić motocykl, po wciśnięciu startera cisza. Czasem złapie po 3 sekundach trzymania startera, czasem po kilkukrotnym przełączeniu włącznika on/off (tuż nad starterem). Daję głowę obciąć, że te dwie sprawy są spowodowane tą samą przyczyną.

Czujnik stopki raczej nie bo podczas trzymania startera wciśniętego i braku pracy rozrusznika, składanie i rozkładanie stopki nie pomaga.
Stawiałem na włącznik on/off ale po rozebraniu nie widzę nic szczególnie źle się tam dziejącego.

Ewidentnie jest to problem z ginącym prądem podczas jazdy lub rozruchu. Sprawdziłem wszystkie kostki i połączenia i wszystko ładne, niespalone i czyste. Brakuje mi pomysłów:(

Awatar użytkownika
płock1964
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 551
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:36 pm
Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Płock - Schwedt

Re: Gaśnie na sekundę podczas jazdy+czasem nie kręci rozrusz

#2 Post autor: płock1964 »

matimatimati pisze:Witam.
Zwracam się do szanownych Kolegów z zapytaniem dotyczącym dolegliwości mojego Varadero. Wróciłem z podróży po Bałkanach, podczas której motocykl zaczął marudzić. Po przejechaniu pierwszych 500 km zgasł podczas jazdy na 1 sekundę po czym wrócił do życia. Sprawa wygląda tak, że nagle jest strzał z wydechu dlatego, że zgasł, dalej dostaje prąd z powrotem, zapala się kontrolka rezerwy ( tak jak przy włączeniu przycisku on/off przed rozruchem), jedzie dalej jak gdyby nigdy nic. Przez 3000 km działo się tak co około 300 km. Na 1 sekundę lub kilka brakuje prądu. Co więcej, podczas gdy chcę uruchomić motocykl, po wciśnięciu startera cisza. Czasem złapie po 3 sekundach trzymania startera, czasem po kilkukrotnym przełączeniu włącznika on/off (tuż nad starterem). Daję głowę obciąć, że te dwie sprawy są spowodowane tą samą przyczyną.

Czujnik stopki raczej nie bo podczas trzymania startera wciśniętego i braku pracy rozrusznika, składanie i rozkładanie stopki nie pomaga.
Stawiałem na włącznik on/off ale po rozebraniu nie widzę nic szczególnie źle się tam dziejącego.

Ewidentnie jest to problem z ginącym prądem podczas jazdy lub rozruchu. Sprawdziłem wszystkie kostki i połączenia i wszystko ładne, niespalone i czyste. Brakuje mi pomysłów:(
Dokładnie sprawdziłbym przewód łączący stacyjkę z resztą, następnie przewód do prawych przełączników.
Pozdrawiam, życzę miłego dnia. Szerokości.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Gaśnie na sekundę podczas jazdy+czasem nie kręci rozrusz

#3 Post autor: james »

płock1964 pisze:
matimatimati pisze:Witam.
Zwracam się do szanownych Kolegów z zapytaniem dotyczącym dolegliwości mojego Varadero. Wróciłem z podróży po Bałkanach, podczas której motocykl zaczął marudzić. Po przejechaniu pierwszych 500 km zgasł podczas jazdy na 1 sekundę po czym wrócił do życia. Sprawa wygląda tak, że nagle jest strzał z wydechu dlatego, że zgasł, dalej dostaje prąd z powrotem, zapala się kontrolka rezerwy ( tak jak przy włączeniu przycisku on/off przed rozruchem), jedzie dalej jak gdyby nigdy nic. Przez 3000 km działo się tak co około 300 km. Na 1 sekundę lub kilka brakuje prądu. Co więcej, podczas gdy chcę uruchomić motocykl, po wciśnięciu startera cisza. Czasem złapie po 3 sekundach trzymania startera, czasem po kilkukrotnym przełączeniu włącznika on/off (tuż nad starterem). Daję głowę obciąć, że te dwie sprawy są spowodowane tą samą przyczyną.

Czujnik stopki raczej nie bo podczas trzymania startera wciśniętego i braku pracy rozrusznika, składanie i rozkładanie stopki nie pomaga.
Stawiałem na włącznik on/off ale po rozebraniu nie widzę nic szczególnie źle się tam dziejącego.

Ewidentnie jest to problem z ginącym prądem podczas jazdy lub rozruchu. Sprawdziłem wszystkie kostki i połączenia i wszystko ładne, niespalone i czyste. Brakuje mi pomysłów:(
Dokładnie sprawdziłbym przewód łączący stacyjkę z resztą, następnie przewód do prawych przełączników.
... oraz czujnik klamki sprzęgła i czujnik biegu jałowego. Ja miałem objawy 1 sekundowej "zawiechy" tak jak opisujesz - u mnie jeden gaźnik był do zrobienia + synchro. Po tym zabiegu jak ręką odjął.

matimatimati
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: pn maja 13, 2013 7:48 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Re: Gaśnie na sekundę podczas jazdy+czasem nie kręci rozrusz

#4 Post autor: matimatimati »

James, a podczas tej zawiechy 1s zapalała Ci się kontrolka rezerwy?

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1488
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Gaśnie na sekundę podczas jazdy+czasem nie kręci rozrusz

#5 Post autor: melon1968 »

Stawiam na włącznik zapłonu bo w sdo1 rezerwa zawsze zapala się po włączeniu zapłonu.Może któryś z przewodów do włącznika jest uszkodzony.Włącz zapłon i ruszaj przewodami delikatnie ciągnąc.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Gaśnie na sekundę podczas jazdy+czasem nie kręci rozrusz

#6 Post autor: james »

matimatimati pisze:James, a podczas tej zawiechy 1s zapalała Ci się kontrolka rezerwy?
Nie będę ściemniał - nie pamiętam. Napisz co robiłeś w tym sezonie (przed sezonem) przy moto, czy nie ma problemów z równą pracą/dynamiką silnika , czy świece mają odpowiedni kolor itd.

Oczywiście może to być również - tak jak wspomnieli koledzy - jakiś problem z przewodami.

matimatimati
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: pn maja 13, 2013 7:48 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Re: Gaśnie na sekundę podczas jazdy+czasem nie kręci rozrusz

#7 Post autor: matimatimati »

Przed sezonem było zrobione: gaźniki czyszczone + synchro, zawory, alternator. Przewody przy stacyjce przelutowane. Zrobione do tej pory 7000 km. Wszystko pracuje wzorowo prócz tej przypadłości z gaśnięciem. Zastanawia mnie fakt, że "awaria" pojawiła się dopiero w drugi dzień podróży po przejechaniu 700km w mega deszczu. Zmokliśmy co nie miara. Wczoraj umyłem motocykl i uruchomiłem go żeby się dobrze rozgrzał - aby z zakamarków woda odparowała. Po 5 minutach pracy zaczął znów gasnąć. Wychodzi na to, że gdzieś wlewa się woda? Robi zwarcie?
Wtedy bardziej obstawiałbym te przewody od bezpiecznika do włącznika on/off.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Gaśnie na sekundę podczas jazdy+czasem nie kręci rozrusz

#8 Post autor: james »

Gdyby poszło zwarcie to by już nie odpalił. Sprawdź jeszcze raz całą instalację elektryczną.
Czy moto gaśnie regularnie po 5 minutach? Jeśli tak, to wygląda to trochę jakby linka od ssania się zacieła - nie wzrosło spalanie?

Zrób tak jak pisałem wcześniej - traska (>=50km), poczekaj aż moto wystygnie i sprawdź świece. Mimo wszystko można na ich podstawie stwierdzić, czy to wina układu zasilania, czy też nie :)

marcinw88
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: ndz cze 29, 2014 8:19 pm
Imię: Marcin
Marka motocykla: Honda + WSK 125
Model: Varadero
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Małopolska zchodnia

Re: Gaśnie na sekundę podczas jazdy+czasem nie kręci rozrusz

#9 Post autor: marcinw88 »

Nie będę robił nowego wątku a może komuś się przyda.

Jednego dnia chciałem odpalić motorek. Niestety po włożeniu kluczyka do stacyjki zegary się oświetliły wskazówki ukłoniły i nic więcej. Rozrusznik nie zakręcił. Ku mojemu zdziwieniu akumulator pokazywał 13v. Ale niestety uruchomić się nie dało. Był dzień i nie zauważyłem ze nie świecą mi się światła. Po ok 30 minutach grzebania brat stwierdził ze nie świecą światłą - słusznie. Zacząłem sprawdzać bezpieczniki i okazało się że jest spalony bezpiecznik świateł. Wymieniłem na zapasowy i ku mojemu zdziwieniu motor odpalił. Wiec jeszcze raz wyjąłem bezpiecznik 10A od świateł i kicha ( nie pali).
Co ma bezpiecznik od światła wspólnego z rozrusznikiem? Teraz tak maśle musze spróbować odpalić motor i w tym czasie wyjąc bezpiecznik - co się stanie? Czy to cos normalnego?

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1488
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Gaśnie na sekundę podczas jazdy+czasem nie kręci rozrusz

#10 Post autor: melon1968 »

Widać pod tym samym bezpiecznikiem jest podpięty przekaźnik rozrusznika.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Gaśnie na sekundę podczas jazdy+czasem nie kręci rozrusz

#11 Post autor: james »

Książka serwisowa do starego Varadero "mówi":
"Bezpiecznik C: reflektor; rozrusznik (20A)"
Sprawdź jak to wygląda w nowszym modelu, ale pewnie identycznie :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”