Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

Wiadomość
Autor
olinpus
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob gru 27, 2014 1:27 am
Imię: Maciej
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Rzeszów

Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#1 Post autor: olinpus »

Witam.
Jestem szczęśliwym posiadaczem wiaderka od końca wakacji. Przejechałem na niej ponad 2 tyś. km i generalnie nie mam powodów do narzekań. Przed sezonem chciałbym zrobić wszystkie czynności serwisowe i ją delikatnie dopieścić.
1. Przede wszystkim czeka mnie wymiana oleju + filtra. Z filtrem nie ma problemu, natomiast czy olej Castrol 10w40 będzie odpowiedni? Oraz ile oleju będzie mi potrzebne, 2L wystarczy?
2. Planuję wymianę sprzęgła, łapie już dość wysoko(po regulacji linki) oraz zdarzało mu się delikatnie ślizgać w zeszłym sezonie. Wymienia się same tarcze/tarcze + sprężyny/tarcze+przekładki+sprężyny?
3. Wymiana filtru powietrza. Zastanawiam się nad zakupem zwykłego filtra z allegro, ale czytałem również o jakiś przeróbkach filtra samochodowego(bodajże z volkswagena). Niestety nie wiem dokładni o jaki samochód chodziło i na czym owa przeróbka miała polegać.
4. Do przedniego hamulca mam założony przewód w stalowym oplocie. Skoro mam założony z przodu to chciałbym do zestawu dać i z tyłu. Czy taki: http://allegro.pl/quad-atv-przewod-hamu ... 70658.html będzie ok? Czy lepiej zainwestować: http://allegro.pl/przewod-hamulcowy-w-s ... 88288.html Na siłę hamowania nie narzekam. Po prostu jeśli mam już założony z przodu to chciałbym i z tyłu. :)
5. Zastanawiam się nad wymianą płynu chłodniczego. Niestety nie mam żadnej informacji kiedy był wymieniany i jaki jest zalany. Motorek nie ma problemu z temperatura, szybko wskakuje na 4 kreseczki i taka temperatura się utrzymuje. Tylko raz w upalny dzień silniczek miał 5 kresek.
6. Czy przy odkręceniu pokrywy sprzęgła wymienić od razu uszczelkę? Jeśli pokrywy sprzęgła, to pokrywy alternatora też? Podczas zimowego postoju na spodzie silnika pojawiło się parę kropelek silnika. W zimie elementy metalowe się kurczą, więc może jest to normalne?

Pozdrawiam Maciej. :)

sliwa
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 347
Rejestracja: ndz paź 05, 2014 12:04 pm
Marka motocykla: honda
Model: varadero 125
Rocznik: 2002
Lokalizacja: knurów

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#2 Post autor: sliwa »

Olej to ok 1,2 l i oczywiście 10w40 a producent to już według uznania , ja zalalem bell-ray. Płyn do chłodnicy 1l.

Awatar użytkownika
Fotom
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 210
Rejestracja: pt lip 25, 2014 8:24 am
Imię: Tomasz
Marka motocykla: Honda
Model: XL125V
Rocznik: 2005
Lokalizacja: Kraków / Krzeszowice

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#3 Post autor: Fotom »

olinpus pisze:Niestety nie wiem dokładni o jaki samochód chodziło i na czym owa przeróbka miała polegać.
Z golfa dwójki. Wycinasz z oryginału wkład papierowy i wklejasz wkładkę K&N.
olinpus pisze: Czy taki: http://allegro.pl/quad-atv-przewod-hamu ... 70658.html będzie ok?
Nie ufałbym przewodowi za dwie dychy, kiedy uznane firmy kosztują 5-6 razy tyle.
olinpus pisze:Zastanawiam się nad wymianą płynu chłodniczego. Niestety nie mam żadnej informacji kiedy był wymieniany i jaki jest zalany. Motorek nie ma problemu z temperatura, szybko wskakuje na 4 kreseczki i taka temperatura się utrzymuje. Tylko raz w upalny dzień silniczek miał 5 kresek.
Wymień, koszt jest niewielki. Każdy płyn do chłodnic alu (np. Dynagel).

olinpus
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob gru 27, 2014 1:27 am
Imię: Maciej
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#4 Post autor: olinpus »

W takim razie najpewniej wezmę olej catrola.
Fotom pisze:
olinpus pisze:Niestety nie wiem dokładni o jaki samochód chodziło i na czym owa przeróbka miała polegać.
Z golfa dwójki. Wycinasz z oryginału wkład papierowy i wklejasz wkładkę K&N.
Chodzi o ten filterek: http://allegro.pl/kn-filtr-powietrza-pa ... 90720.html ?
Kosztuje nie bagatela 200 zł, więc nie bardzo widzę sens takiej wymiany. :oczy:
Fotom pisze:Nie ufałbym przewodowi za dwie dychy, kiedy uznane firmy kosztują 5-6 razy tyle.
W takim razie wstrzymam się z jego wymianą.
Fotom pisze:Wymień, koszt jest niewielki. Każdy płyn do chłodnic alu (np. Dynagel).
A kolor płynu ma znaczenie?

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1488
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#5 Post autor: melon1968 »

Nie wiem jak z mechaniką jesteś ale sprzęgło najpierw do weryfikacji i co nie trzyma wymiarów do wym.W dużym często tylko sprężyny się zmienia.
Kolor jaki się podoba. [:DD]

Awatar użytkownika
Fotom
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 210
Rejestracja: pt lip 25, 2014 8:24 am
Imię: Tomasz
Marka motocykla: Honda
Model: XL125V
Rocznik: 2005
Lokalizacja: Kraków / Krzeszowice

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#6 Post autor: Fotom »

olinpus pisze:Chodzi o ten filterek: http://allegro.pl/kn-filtr-powietrza-pa ... 90720.html ?
Raczej taki:
https://www.motointegrator.pl/produkty/ ... ta-33-2092
Sens jest taki, że kosztuje tyle, co w ASO, ale jest wielorazowy. Natomiast trzeba uważać, bo jest mniej restrykcyjny i może się okazać, że zubożyła się mieszanka (zwłaszcza, jeżeli ktoś ma przelotowy wydech).

sliwa
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 347
Rejestracja: ndz paź 05, 2014 12:04 pm
Marka motocykla: honda
Model: varadero 125
Rocznik: 2002
Lokalizacja: knurów

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#7 Post autor: sliwa »

https://sklep.motorfun.pl/filtr-powietr ... p-512.html
może taki , po co przepłacać :)

i jeszcze prośba , jak już wyciągniesz filtr czy możesz go dokładnie pomierzyc i podać jego wymiary , chodzi tylko o sam ten biały wkład , z góry dzięki.

olinpus
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob gru 27, 2014 1:27 am
Imię: Maciej
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#8 Post autor: olinpus »

melon1968 pisze:Nie wiem jak z mechaniką jesteś ale sprzęgło najpierw do weryfikacji i co nie trzyma wymiarów do wym.W dużym często tylko sprężyny się zmienia.
Kolor jaki się podoba. [:DD]
Coś tam sobie gmeram od czasu do czasu, ale przy motocyklu coś "poważniejszego" pierwszy raz. :) Czyli muszę kupić tarcze cierne oraz sprężynki. Sprężyny wymieniam wszystkie, natomiast tarcze tylko te których szerokość odbiega od serwisówki?
Fotom pisze:Raczej taki:
https://www.motointegrator.pl/produkty/ ... ta-33-2092
Sens jest taki, że kosztuje tyle, co w ASO, ale jest wielorazowy. Natomiast trzeba uważać, bo jest mniej restrykcyjny i może się okazać, że zubożyła się mieszanka (zwłaszcza, jeżeli ktoś ma przelotowy wydech).
Wydech mam zmieniony, niestety nie pamiętam dokładnie co to za firma. Pod koniec tygodnia będę w garażu to mogę sprawdzić.
Czyli przy wymianie filtra na taki dobrze byłoby oddać motorek do regulacji?
Taki filterek wystarczy wyczyścić co sezon i powinien posłużyć parę lat?
sliwa pisze:i jeszcze prośba , jak już wyciągniesz filtr czy możesz go dokładnie pomierzyc i podać jego wymiary , chodzi tylko o sam ten biały wkład , z góry dzięki.
Oczywiście mogę go dokładnie pomierzyć, ale za wymiany będę się brał najprędzej w przyszłym miesiącu. Niestety w tym czas mnie nie rozpieszcza. :)

Awatar użytkownika
Marcin
Udaje motocyklistę
Posty: 104
Rejestracja: sob gru 20, 2014 4:15 am
Marka motocykla: Hooonda
Model: XL 125 V
Rocznik: 2008

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#9 Post autor: Marcin »

olinpus pisze:Czyli muszę kupić tarcze cierne oraz sprężynki. Sprężyny wymieniam wszystkie, natomiast tarcze tylko te których szerokość odbiega od serwisówki?
Tarcze cierne wymienia się wszystkie.

Sprężynki możesz sobie zmierzyć i zobaczyć czy trzymają wymiary z serwisówki i wtedy ewentualnie wymienić lub zostawić stare.

Masz jeszcze przekładki metalowe które sprawdzasz czy są proste i czy nie są przekolorowane czyli przegrzane. Grubość tych przekładek pewnie też jest podana w serwisówce ;)
Fotom pisze:Raczej taki:
https://www.motointegrator.pl/produkty/ ... ta-33-2092
Sens jest taki, że kosztuje tyle, co w ASO, ale jest wielorazowy. Natomiast trzeba uważać, bo jest mniej restrykcyjny i może się okazać, że zubożyła się mieszanka (zwłaszcza, jeżeli ktoś ma przelotowy wydech).
olinpus pisze:Wydech mam zmieniony, niestety nie pamiętam dokładnie co to za firma. Pod koniec tygodnia będę w garażu to mogę sprawdzić.
Czyli przy wymianie filtra na taki dobrze byłoby oddać motorek do regulacji?
Taki filterek wystarczy wyczyścić co sezon i powinien posłużyć parę lat?
Ja to jestem pełen podziwu, tych Waszych pomysłów z filtrem powietrza :D Masz dedykowany filtr to go kup i załóż, a nie szukasz oszczędności tam gdzie ich nie ma :)

olinpus
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob gru 27, 2014 1:27 am
Imię: Maciej
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#10 Post autor: olinpus »

Marcin pisze:Ja to jestem pełen podziwu, tych Waszych pomysłów z filtrem powietrza :D Masz dedykowany filtr to go kup i załóż, a nie szukasz oszczędności tam gdzie ich nie ma :)
Wyczytałem że jest taka możliwość ale nie wiedziałem dokładnie co to daje, dlatego zapytałem. :) Raczej kupie normalny filtr, ponieważ viaderkiem pewnie i tak przejeżdżę jeszcze tylko ten sezon a potem A2 i kupno czegoś mocniejszego.

Awatar użytkownika
Marcin
Udaje motocyklistę
Posty: 104
Rejestracja: sob gru 20, 2014 4:15 am
Marka motocykla: Hooonda
Model: XL 125 V
Rocznik: 2008

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#11 Post autor: Marcin »

No i tak zrób i będzie ok!

olinpus
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob gru 27, 2014 1:27 am
Imię: Maciej
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#12 Post autor: olinpus »

Witam. :)
Zakupy podzielę sobie na 2 części, a składać będę pewno w marcu. Tylko mam pytanie, jakiej firmy tarcze sprzęgła i sprężynki zamówić?

Yanek
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 427
Rejestracja: ndz lis 25, 2012 10:51 pm
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#13 Post autor: Yanek »

olinpus pisze:Witam.
Jestem szczęśliwym posiadaczem wiaderka od końca wakacji. Przejechałem na niej ponad 2 tyś. km i generalnie nie mam powodów do narzekań. Przed sezonem chciałbym zrobić wszystkie czynności serwisowe i ją delikatnie dopieścić.
1. Przede wszystkim czeka mnie wymiana oleju + filtra. Z filtrem nie ma problemu, natomiast czy olej Castrol 10w40 będzie odpowiedni? Oraz ile oleju będzie mi potrzebne, 2L wystarczy?
2. Planuję wymianę sprzęgła, łapie już dość wysoko(po regulacji linki) oraz zdarzało mu się delikatnie ślizgać w zeszłym sezonie. Wymienia się same tarcze/tarcze + sprężyny/tarcze+przekładki+sprężyny?
3. Wymiana filtru powietrza. Zastanawiam się nad zakupem zwykłego filtra z allegro, ale czytałem również o jakiś przeróbkach filtra samochodowego(bodajże z volkswagena). Niestety nie wiem dokładni o jaki samochód chodziło i na czym owa przeróbka miała polegać.
4. Do przedniego hamulca mam założony przewód w stalowym oplocie. Skoro mam założony z przodu to chciałbym do zestawu dać i z tyłu. Czy taki: http://allegro.pl/quad-atv-przewod-hamu ... 70658.html będzie ok? Czy lepiej zainwestować: http://allegro.pl/przewod-hamulcowy-w-s ... 88288.html Na siłę hamowania nie narzekam. Po prostu jeśli mam już założony z przodu to chciałbym i z tyłu. :)
5. Zastanawiam się nad wymianą płynu chłodniczego. Niestety nie mam żadnej informacji kiedy był wymieniany i jaki jest zalany. Motorek nie ma problemu z temperatura, szybko wskakuje na 4 kreseczki i taka temperatura się utrzymuje. Tylko raz w upalny dzień silniczek miał 5 kresek.
6. Czy przy odkręceniu pokrywy sprzęgła wymienić od razu uszczelkę? Jeśli pokrywy sprzęgła, to pokrywy alternatora też? Podczas zimowego postoju na spodzie silnika pojawiło się parę kropelek silnika. W zimie elementy metalowe się kurczą, więc może jest to normalne?

Pozdrawiam Maciej. :)
Macieju jak jesteś z Rzeszowa to podjedź do Pana Hondy w ROJAX'ie na Lubelskiej. Aż ciężko zabrać sie za odpowiadanie na tyle pytań, postaram sie krótko i na temat;


ad 1; Preferuje oleje Belray, sprawdzone - twoja decyzja
ad 2; Wizyta u Pana Hondy !!
ad 3; Nie kombinuj kup dedykowany np. Hilfo, polecam MOTOLUKE - Krasne
ad 4; Z tym nie ma pośpiechu.
ad 5; Tak czy siak płyn chłodniczy podlega okresowej wymianie, jak nie wiesz co masz to wymień, to że szybko wskakuje na 4 kreske to tylko świadczy o sprawnym termostacie.
ad 6; patrz punkt 2, w zimie nie tylko elementy metalowe się kurczą :hystery:

Awatar użytkownika
Darth80
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 9
Rejestracja: ndz lut 22, 2015 10:06 pm
Imię: Pawel
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2001
Kontakt:

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#14 Post autor: Darth80 »

olinpus pisze:Witam.
Jestem szczęśliwym posiadaczem wiaderka od końca wakacji. Przejechałem na niej ponad 2 tyś. km i generalnie nie mam powodów do narzekań. Przed sezonem chciałbym zrobić wszystkie czynności serwisowe i ją delikatnie dopieścić.
1. Przede wszystkim czeka mnie wymiana oleju + filtra. Z filtrem nie ma problemu, natomiast czy olej Castrol 10w40 będzie odpowiedni? Oraz ile oleju będzie mi potrzebne, 2L wystarczy?
2. Planuję wymianę sprzęgła, łapie już dość wysoko(po regulacji linki) oraz zdarzało mu się delikatnie ślizgać w zeszłym sezonie. Wymienia się same tarcze/tarcze + sprężyny/tarcze+przekładki+sprężyny?
3. Wymiana filtru powietrza. Zastanawiam się nad zakupem zwykłego filtra z allegro, ale czytałem również o jakiś przeróbkach filtra samochodowego(bodajże z volkswagena). Niestety nie wiem dokładni o jaki samochód chodziło i na czym owa przeróbka miała polegać.
4. Do przedniego hamulca mam założony przewód w stalowym oplocie. Skoro mam założony z przodu to chciałbym do zestawu dać i z tyłu. Czy taki: http://allegro.pl/quad-atv-przewod-hamu ... 70658.html będzie ok? Czy lepiej zainwestować: http://allegro.pl/przewod-hamulcowy-w-s ... 88288.html Na siłę hamowania nie narzekam. Po prostu jeśli mam już założony z przodu to chciałbym i z tyłu. :)
5. Zastanawiam się nad wymianą płynu chłodniczego. Niestety nie mam żadnej informacji kiedy był wymieniany i jaki jest zalany. Motorek nie ma problemu z temperatura, szybko wskakuje na 4 kreseczki i taka temperatura się utrzymuje. Tylko raz w upalny dzień silniczek miał 5 kresek.
6. Czy przy odkręceniu pokrywy sprzęgła wymienić od razu uszczelkę? Jeśli pokrywy sprzęgła, to pokrywy alternatora też? Podczas zimowego postoju na spodzie silnika pojawiło się parę kropelek silnika. W zimie elementy metalowe się kurczą, więc może jest to normalne?

Pozdrawiam Maciej. :)
1. Ja leje Motul 5100 - przy wymianie filtra wg instrukcji bedziesz potrzebowal 1,5l , butelki i tak sa po 1l wiec musisz kupic 2l
2. Ja bym wymienil calosc - i tak rozbierasz wiec po co robic to drugi raz
3. Po lifcie varadero 125 ma inny filtr i ten z allegro nie pasuje - tylko orginał. Niektorzy wycinaja sam wklad i wklejaja na silikon/klej.
4. http://www.przewodywoplocie.pl/ tutaj masz przewody do 125 , kpl chyba 299pln - 1szt 179pln - mozesz sobie dowolnie wybrac kolor.
5. Jak nie wiesz kiedy byl wymieniany to dziwie sie ze jeszcze tego nie zrobiłes, koszt jest nie duzy - wchodzi jakies 1.2L
6. Nowe uszczelki cenowo stoja w okolicach 60pln/szt - jak cieknie to warto wymienic - chyba nie chcesz zeby olej dostal sie na opone.

mcmad
Rekrut
Posty: 43
Rejestracja: pt lis 14, 2014 2:13 pm
Imię: Adam
Marka motocykla: Yamaha
Model: XTZ 850 4TX
Rocznik: 1991
Lokalizacja: okolice Łeby

Re: Dopieszczenie varadero 125 przed sezonem.

#15 Post autor: mcmad »

Motul 5100 jest również w butelce 2 litrowej, dwa dni temu taki do mnie dotarł.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”