Wymiana napędu

Poradniki krok po kroku...
Wiadomość
Autor
rawablus
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: pt sie 20, 2021 10:37 am
Imię: Krzychu
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Opolskie

Wymiana napędu

#1 Post autor: rawablus »

Witam. Chcę zabrać sie za wymianę napędu w Hondzi. Dwa pytanka. Jakim momentem dokręcic zębatkę zdawczą (w serwisówce nic nie znalazlem na ten temat) i czy po odkręceniu osłony tej zębatki nic mnie nie zaskoczy (wyskakująca spręzynka lub inne ustrojstwo). Pytam bo widze ze do osłony zębatki dochodzi linka sprzęgła więc można się spodziewać czegoś więcej niż tylko ząbatki. Z góry dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Wymiana napędu

#2 Post autor: zalmen3 »

Moment dokręcenia zębatki zdawczej to 54 Nm, natomiast odbiorczej to 108 Nm.
Co do "niespodzianek" to uważaj tylko, żeby nie zgubić takiego małego elementu popychacza sprzęgła (walec dł. około 1,5 cm z zagłębieniami na końcach i o-ringiem na środku), który w całości chowa się w osłonę zębatki, ale zdarza się, że wypadnie i może się wtedy zawieruszyć.
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

rawablus
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: pt sie 20, 2021 10:37 am
Imię: Krzychu
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Opolskie

Re: Wymiana napędu

#3 Post autor: rawablus »

To co... W takim razie do roboty. Dzieki za info i pozdrawiam.

pawel1304
Uczy się jeździć
Posty: 94
Rejestracja: sob lut 09, 2019 9:43 am
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD01
Rocznik: 1999

Re: Wymiana napędu

#4 Post autor: pawel1304 »

Polecam ci ten cały wysprzeglik przy okazji rozebrać, dokładnie wyczyścić i nasmarować. Tam są w środku łożyska i uszczelniacz, ja dodatkowo ten uszczelniacz wymieniłem na nowy. Po tym zabiegu czuć różnice podczas naciskania klamki sprzęgła :))

rawablus
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: pt sie 20, 2021 10:37 am
Imię: Krzychu
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Opolskie

Re: Wymiana napędu

#5 Post autor: rawablus »

Dzieki koledzy za rady. Mysle ze jak juz rozbiore to ustrojstwo to pewnie machne benzynką ekstrakcyjna i jakims wd 40 aby bylo czysto i tłusto :boss: . W poniedziałek zabieram się za napęd. Pozdro.

pawel1304
Uczy się jeździć
Posty: 94
Rejestracja: sob lut 09, 2019 9:43 am
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD01
Rocznik: 1999

Re: Wymiana napędu

#6 Post autor: pawel1304 »

Syfu tam będzie co nie miara więc będzie co czyścić ale wd40 do smarowania to nieeee, tam normalnie stały smar trzeba użyć.

Awatar użytkownika
JarekS
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 296
Rejestracja: ndz wrz 15, 2019 8:24 pm
Imię: Jarek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 1000
Rocznik: 2003
Lokalizacja: Świecie / Lünen

Re: Wymiana napędu

#7 Post autor: JarekS »

pawel1304 pisze:Polecam ci ten cały wysprzeglik przy okazji rozebrać, dokładnie wyczyścić i nasmarować. Tam są w środku łożyska i uszczelniacz, ja dodatkowo ten uszczelniacz wymieniłem na nowy. Po tym zabiegu czuć różnice podczas naciskania klamki sprzęgła :))
Co do tego wysprzęglika, to widziałem kiedyś w modelu VTR z tym samym silnikiem co nasze Varadera, że sprzęgło jest hydrauliczne. Tzn zamiast linki, pompka, przewód, płyn itd. Pewnie i do viadra dało by się to zaadoptować :whatup: Co sądzicie o takim cudeńku?
Uważaj na głos w Twojej głowie, który mówi, że nie dasz rady - łże skurwysyn.

~ Jakub Żulczyk

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Wymiana napędu

#8 Post autor: melon1968 »

JarekS pisze:
pawel1304 pisze:Polecam ci ten cały wysprzeglik przy okazji rozebrać, dokładnie wyczyścić i nasmarować. Tam są w środku łożyska i uszczelniacz, ja dodatkowo ten uszczelniacz wymieniłem na nowy. Po tym zabiegu czuć różnice podczas naciskania klamki sprzęgła :))
Co do tego wysprzęglika, to widziałem kiedyś w modelu VTR z tym samym silnikiem co nasze Varadera, że sprzęgło jest hydrauliczne. Tzn zamiast linki, pompka, przewód, płyn itd. Pewnie i do viadra dało by się to zaadoptować :whatup: Co sądzicie o takim cudeńku?
Pamiętaj że proste rzeczy rzadko się psują a na pewno łatwo się naprawia. Linkę sprzęgła zawsze możesz mieć pod siedzeniem. A pompę, siłownik i płyn nie koniecznie się tam zmieści. Wszyscy wolni to zrobisz jak chcesz, zdrowia.
Co do wysprzęglika viadrowego to dbać co by w smarze siedział bo u koleżki na wyjeżdzie stanął i linka zaczęła się wyciągać. ;D

pawel1304
Uczy się jeździć
Posty: 94
Rejestracja: sob lut 09, 2019 9:43 am
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD01
Rocznik: 1999

Re: Wymiana napędu

#9 Post autor: pawel1304 »

Już nie przesadzaj Melon, miałem w swoim życiu wiele motocykli z różnym sterowaniem sprzęgłem i nigdy nie spotkała mnie awaria hydraulicznego, za to zerwane linki zdarzały się. Więc ta teoria o prostocie i niezawodności to słabo tu pasuje. Zresztą awaria hydraulicznego nie zdarza się nagle i bez ostrzeżenia, a najczęściej w wyniku zaniedbań i braku reakcji na pierwsze objawy. Za to otrzymujemy dużo lżejsza i precyzyjniejsza pracę klamki sprzęgła.

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Wymiana napędu

#10 Post autor: melon1968 »

pawel1304 pisze:Już nie przesadzaj Melon, miałem w swoim życiu wiele motocykli z różnym sterowaniem sprzęgłem i nigdy nie spotkała mnie awaria hydraulicznego, za to zerwane linki zdarzały się. Więc ta teoria o prostocie i niezawodności to słabo tu pasuje. Zresztą awaria hydraulicznego nie zdarza się nagle i bez ostrzeżenia, a najczęściej w wyniku zaniedbań i braku reakcji na pierwsze objawy. Za to otrzymujemy dużo lżejsza i precyzyjniejsza pracę klamki sprzęgła.
Każdy chwali to co używał, ja przejechałem na linkach sprzęgła prawie 200kkm i żadna się nie urwała. Ale na oryginałach a nie linkach za 3 dychy. Teraz używam DTC i też będę chwalił.
A o prostocie konstrukcji piszę z poziomu mechanika.
zdrowia

rawablus
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: pt sie 20, 2021 10:37 am
Imię: Krzychu
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Opolskie

Re: Wymiana napędu

#11 Post autor: rawablus »

Dopiero jutro zabieram sie za wymiane z racji braku czasu. W tym wypadku pucha środka do czyszczenia przepustnic i tuba Łt 40 powinno wystarczyc. Dzieki za rady. Pozdrawiam ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”