Tylni hamulec

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
mikdarek
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 220
Rejestracja: wt sty 28, 2014 8:32 am
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL
Rocznik: 2003
Lokalizacja: Bydgoszcz

Tylni hamulec

#1 Post autor: mikdarek »

Wita,
Wczoraj zabrałem się za wymianę klocków przy tylnym kole Honda (Varadero SD02 2003r bez ABS), po rozebraniu stwierdziłem, że przy naciśnięciu klamki od przedniego hamulca środkowy tłoczek ani drgnie, dopiero wysuwa się przy naciśnięciu hamulca nożnego. Więc cała idea hamulca duo nie działa, co mam z tym fantem zrobić.
Tłoczek już przesmarowałem i kilka razy nim popracowałem ale to nie pomogło. :why: :down: :down:
Honda Varadero XL 1000 / 2003
Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć, a niebezpieczną myśleć, a nie uczyć się niczego.

bigwaldi
Udaje motocyklistę
Posty: 179
Rejestracja: wt mar 18, 2014 7:33 pm
Marka motocykla: Varadero
Model: SD02
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Tylni hamulec

#2 Post autor: bigwaldi »

Nie jestem ekspertem i może wyjdę na głupka ale wydaje mi się że oba koła muszą być w ruchu aby system zadziałał ? Co więcej główną rolę gra przednie koło więc ono powinno być w ruchu i wtedy tłoczek powinien zaskoczyć. Niech mnie ktoś skoryguje lub wyśmieje :)

Awatar użytkownika
mikdarek
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 220
Rejestracja: wt sty 28, 2014 8:32 am
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL
Rocznik: 2003
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tylni hamulec

#3 Post autor: mikdarek »

Moto miałem na stópce centralnej, próbowałem podczas ruchu koła czy zadziała tylni hamulec po naciśnięciu dźwigni, no i niestety klapa nic się nie działo a powinno.
A mi się raczej wydaje że to nie ma znaczenia czy koła się kręcą czy nie, po naciśnięciu klamki tłoczek centralny przy tylnim zacisku powinien się wysunąć, no chyba że jestem w błędzie to proszę o wyprostowanie.
Honda Varadero XL 1000 / 2003
Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć, a niebezpieczną myśleć, a nie uczyć się niczego.

adam3911
Udaje motocyklistę
Posty: 166
Rejestracja: sob kwie 11, 2009 8:11 am
Imię: Adam
Marka motocykla: Honda
Model: Xl sd02 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: warszawa

Re: Tylni hamulec

#4 Post autor: adam3911 »

Żeby system hamował to moto musi być w ruchu, masz racje, na postoju zwyczajnie blokuje nie hamuje :)
A środkowy tłoczek w tylnym zacisku działa z pompki przy lewym zacisku przedniego koła i zadziała podczas hamowania przedniego koła.

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1488
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Tylni hamulec

#5 Post autor: melon1968 »

Tak jest żeby dual zadziałał musi obracać się przednie koło.Przy lewym przednim zacisku jest pompa na tylny zacisk która zaczyna pracować jak hamujesz przednim kołem

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Tylni hamulec

#6 Post autor: zalmen3 »

Weź dociśnij lewy przedni zacisk do lagi (razem z całą pompą) i wtedy sprawdź czy tłoczki się ruszają, tylko uważaj żeby Ci nie powypadały :D

Najlepiej żeby sprawdzić czy dual działa załóż koło, niech ktoś nim kręci, a Ty dociśnij pompę przy lewej ladze, jak koło się zablokuje znaczy działa, jak nie to nie.

Pozdrawiam
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

Awatar użytkownika
paproh
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 92
Rejestracja: pt lip 26, 2013 9:10 am
Imię: Pawel
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Słupsk

Re: Tylni hamulec

#7 Post autor: paproh »

aby zadziałał tylny hamulec przy naciśnięciu klamki musi się koło kręcić przednie
za zadziałanie tylnego hamulca (przy naciśnięciu klamki) odpowiada pompka przy przednim zacisku
i wysuwa sie tylko środkowy tłoczek w tylnym zacisku

jeżeli depniemy tylny hamulec wtedy wysuwają się pozostałe dwa tłoczki w tylnym zacisku

Awatar użytkownika
mikdarek
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 220
Rejestracja: wt sty 28, 2014 8:32 am
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL
Rocznik: 2003
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tylni hamulec

#8 Post autor: mikdarek »

Dzięki wszystkim za porady, pójdę do garażu to zajmę się tematem jeszcze raz.
Pozdrawiam
Honda Varadero XL 1000 / 2003
Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć, a niebezpieczną myśleć, a nie uczyć się niczego.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”